Transmetuar më 31-12-2022, 09:03

Kur i vogli Edson Arantes do Nascimento luante zbathur në rrugë, duke përdorur topa të bërë me lecka apo edhe një mango, ai kurrë nuk e imagjinonte se pseudonimi i tij Pele do të bëhej sinonim i futbollit. Ato katër shkronja, aq të lehta për t’u shqiptuar dhe kaq të njohura, janë bërë ikonike dhe sot, në ditën e vdekjes së tij, e gjithë bota i bën një nderim të detyrueshëm.

Çfarë fshihet pas këtij emri, cila është historia e atij pseudonimi? Edson e kishte golin në gjak, pasi babai i tij João Ramos do Nascimento, i njohur si Dondinho, ishte një sulmues i frytshëm, i aftë për të regjistruar rekordin e pesë golave ​​me kokë në një ndeshje të vetme në futbollin amator brazilian.

Kur zgjodhi emrin e djalit të tij, ish-bomberi vendosi t’i bënte “homazhe” Thomas Alva Edison, shpikësit të famshëm amerikan që krijoi llambën në vitin 1879. Megjithatë, në regjistrimin e të porsalindurit në Tres Coracoes, në shtetin Minas Gerais, gabimi i nëpunësit të gjendjes civile kapërceu një "i", duke bërë nga Edison në Edson Arantes do Nascimento.

Megjithatë, pas disa vitesh, emri i tij origjinal pothuajse përfundoi në harresë, pasi për të gjithë ai djalë fantastik që jetoi për futbollin thjesht u bë Pelé. Gjithçka ndodhi shpejt, kur Edson ishte praktikisht një fëmijë.

Përveçse luante kudo dhe në çdo moment të lirë, kur nuk i duhej të kontribuonte as me punë modeste për të sjellë para në shtëpi, ai djalosh brazilian nuk e humbi kurrë mundësinë për të ndjekur futbollin. Mes idhujve të tij ishte edhe një portier i quajtur “Bilé” dhe për të cilin bënte tifo me rastin e ndeshjeve.

"Bilé, Bilé," do të bërtiste Edsoni mënjanë dhe miqtë e fëmijërisë do ta ngacmonin. Pikërisht atëherë, nga ajo nofkë e gjymtuar lindi edhe pseudonimi me të cilin e ka njohur e gjithë bota. Duke folur për mikrofonat e BBC-së, Raul Marçal da Silva, një nga bashkëlojtarët e tij në atë kohë, kujtoi: "Ne nuk kuptuam asgjë kur portieri po priste një top dhe ai e tha këtë. Askush nuk e dinte se kush ishte ky portier. Pra, me këtë ‘Bilé’ filluam ta thërrisnim Pele".

Një situatë që nuk ishte aspak e këndshme për kampionin e ardhshëm, i cili u zemërua shumë. Vetëm për ta ngacmuar, miqtë e tij insistuan t’ia bënin atë pseudonim të zakonshëm. Në fakt, vetë Pelé foli për “Globo TV” për këtë: "Mendova se ishte një gjë e keqe. Të gjithë fëmijët në shkollë më thërrisnin ‘Pelé, Pelé’ dhe unë zihesha me të gjithë. Kështu mora pseudonimin Pelé, pa e ditur pse dhe sot e dua, sepse është një emër i njohur në të gjithë botën”.

Pak vite më parë mbërriti shpjegimi përfundimtar: "Në fakt, Pelé është një term fëminor në portugalisht, shokët e klasës donin të më zemëronin. Me kalimin e kohës dukej sikur kishte dy njerëz në zemrën time, Edsoni që po argëtohej me familjen dhe miqtë e ngushtë, si dhe Pelé, futbollisti”. Dhe Pele, fjalë për fjalë u bë i përjetshëm.