Transmetuar më 30-12-2022, 09:45

Pasi luftoi me një sëmundje të rëndë vitet e fundit, ai që zakonisht konsiderohet si një nga dy futbollistët më të mëdhenj në histori, domethënë Edson Arantes do Nascimento, i njohur botërisht si Pelé, vdiq në moshën 82-vjeçare të enjten, më 29 dhjetor 2022.

Lojtari i vetëm ndonjëherë që ka fituar tri Kupa Bote vdiq në spitalin “Albert Einstein” në Sao Paulo, ku ishte shtruar prej një muaji për shkak të përkeqësimit të gjendjes, përparimit të atij kanceri të zorrës së trashë me të cilin po përballej prej disa vitesh.

Meqë është një legjendë e njohur në të gjitha anët e globit, lajmi për vdekjen e tij mund të ngjallte vetëm trishtim dhe zhgënjim në të gjithë botën. Në fakt, homazhet për kujtimin e “O’Rei”, të bëra nga futbollistë, të famshëm, politikanë, drejtues të institucioneve të futbollit, tifozë dhe entuziastë të këtij sporti janë të pafundme.

Duke prekur atë të Neymar, i cili është konsideruar gjithmonë trashëgimtari i tij, por edhe ai i francezit Mbappe, portugezit Cristiano Ronaldo, presidentit të FIFA-s, Gianni Infantino, si dhe i shumë njerëzve e organizatave të tjera që kanë pak lidhje me futbollin.

Madje edhe NASA, Agjencia Amerikane e Hapësirës, fakt i ka kushtuar një ngushëllim të ndjerë Peles. Të njëjtën gjë ka bërë edhe presidenti i SHBA, Joe Biden, vetëm për të përmendur disa shembuj.

Vdekja e futbollistit më të madh brazilian të të gjitha kohërave dhe e një njeriu që mbante lart emrin e Brazilit në mbarë planetin me krenari është e hidhur për këtë vend të madh amerikano-jugor. Prandaj, në atdheun e tij mund të merrte vetëm trajtim të veçantë, trajtim të barabartë me atë që u rezervohet Mbretërve, siç nënkupton edhe pseudonimi “O’Rei” që e ka shoqëruar gjithmonë.

Dhe kështu, Presidenti i Republikës, Jair Bolsonaro dekretoi 3 ditë zie kombëtare, ndërsa disa rajone individuale si ai i São Paulo-s madje e zgjatën zinë për një javë të tërë. I gjithë Brazili do të ndalet për tri ditë, do t’i bëjë homazhe Peles, për të cilin Krishti, Shëlbuesi në Rio de Zhaneiro, tashmë është ndriçuar me ngjyrat e flamurit brazilian.

Të hënën më 2 janar 2023 do të bëhet ceremonia mortore në shtëpinë e funeralit të ngritur brenda stadiumit të Santos-it, skuadra për të cilën luajti pothuajse gjatë gjithë karrierës së tij. Funerali i Peles, i cili është akti me të cilin do të përfundojë java e homazheve në kujtim të futbollistit më të madh në historinë e Brazilit, së bashku me Diego Armando Maradona (me të cilin fillimisht ishte rival dhe më pas mik), do të jetë të martën e 3 janarit.

Sipas testamentit të tij, Pelé do të varroset më pas në memorialin e nekropolit ekumenik në rrethin e Vila Belmiro të Santos-it, që ndodhet pak metra larg stadiumit “Urbano Caldeira”, i cili ishte teatri kryesor i atyre shfaqjeve të futbollit që mahnitën të gjithë botën dhe ku mori formë legjenda e tij.

Mund të jetë një imazh i 1 person dhe teksti që thotë "The king forgotte left ACMilan but We legacy will never hear deeply away. friends condolences legend @tsilva3 family. peace, Rei. Forever have changed always hearts. everything! Santos FC @SantosFC Eterno. the ternal. forever. Maradona forever Pele. Rest together LiverpoolF @LFC legend, icon and true great forever Rest have brother. As Catholic Christian, know dying that ne eternal together game who will peace, ust world end. Marcus Rashford @MarcusRashford Rest easy @AFCAjax true footballing legend Rest @IkerCasillas Pelé football! A Pele CBF Futebol @CBF_Futebol expresses REI PELÉ sorrow football death Manchester saddened learn passing all-time greats beautiful game. peace"

Bashkohu me kanalin e NOA WhatsApp për lajmet më të fundit direkt në celularin tënd