Transmetuar më 29-12-2022, 21:14

Bota e futbollit është në zi: Pele ka ndërruar jetë duke mbyllur përgjithmonë sytë në moshën 82-vjeçare. Pele u nda nga jeta pas një beteje të gjatë me kancerin e zorrës së trashë.

Muajin e fundit ai ishte shtruar në spital për disa komplikimeve të rënda që çuan në vdekjen e tij. Ngjarja u konfirmua në mbrëmje nga agjenti i tij Joe Fraga.

Edson Arantes do Nascimento; 23 tetor 1940 – 29 dhjetor 2022, i njohur si Pelé, konsiderohet si një nga lojtarët më të mëdhenj të të gjitha kohërave dhe i etiketuar si "më i madhi" nga FIFA.

Ai ishte ndër figurat sportive më të suksesshme dhe më të njohura të shekullit të 20-të.

Në vitin 1999, ai u emërua atleti i shekullit nga Komiteti Olimpik Ndërkombëtar dhe u përfshi në listën “Time” të 100 njerëzve më të rëndësishëm të shekullit të 20-të.

Është i vetmi lojtar që fitoi Kupën e Botës tre herë, duke ngritur trofeun në 1958, 1962 dhe 1970.

Në vitin 2000, Pelé u votua Lojtari Botëror i Shekullit nga Federata Ndërkombëtare e Historisë dhe Statistikave të Futbollit (IFFHS) dhe ishte një nga dy fituesit e përbashkët të FIFA Lojtari i Shekullit.

1,279 golat e tij në 1,363 ndeshje, të cilat përfshijnë miqësore, njihen si një Rekord Botëror Guinness.

SUEDI 1958

Pelé nuk është as në moshë kur Feola e thërret për Kupën e Botës në Suedi. Pavarësisht se është më i riu nga të gjithë pjesëmarrësit, ai tashmë ka ide shumë të qarta: të hakmerret për Maracanazo. Shënon Uellsin golin që vlen në gjysmëfinale; Brazili takohet me Francën dhe O Rei i eliminon me hat-trick. Në finale ai nuk e mohoi veten, ai shënoi një dygolësh kundër Suedisë, i zbukuruar nga një prej golave ​​më ikonë në historinë e turneut.

KILI 1962

Goli dhe asistimi në ndeshjen e parë, kundër Meksikës, paralajmërojnë një tjetër Botëror si protagonist edhe në Kili, por në ndeshjen e dytë ndaj Çekosllovakisë, Pelé është i dëmtuar dhe nuk do të mund të futet më në fushë për pjesën e mbetur. ndeshja.konkurrenca. Amarildo dhe më pas Garrincha do të kujdesen për të hequr pengesat për Brazilin fillimisht, për titullin e dytë radhazi. Një bëmë që nuk përsëritet kurrë.

ANGLI 1966

Vrazhdësia e kontrasteve, që do të karakterizojë të gjithë turneun, ka viktimën më të shquar te Pelé. Edhe një herë shpresat fillestare janë më të mirat, me golin ndaj Bullgarisë nga gjuajtja e lirë. Në atë ndeshje braziliani u godit rëndë nga Zekovi. I pushuar në disfatën ndaj Hungarisë, ai u përball sërish me Portugalinë duke dalë i goditur. Artë e gjelbër humbasin edhe ndaj kombëtares së Eusebios dhe eliminohen.

MEKSIKO 1970

Pavarësisht se kishte thënë se nuk donte të luante më Kupën e Botës, Pelé gjithashtu merr pjesë në edicionin e vitit 1970 në Meksikë, të fundit që luajtën. Ai shënoi kundër Çekosllovakisë dhe Rumanisë (dorëzim), asistoi si në çerekfinale kundër Perusë dhe në gjysmëfinale kundër Uruguait, përpara se të ishte protagonist i madh kundër Italisë në finale. Goditja me kokë që u jep epërsinë amerikano-jugorëve është një nga rrëshqitjet më të famshme në historinë e turneut, dy pasiimet vendimtare ndaj Jairzinhos dhe Carlos Alberto e çuan ndeshjen në tatëpjetë për 4-1 finale.

Kupa e Botës jashtë fushës

Pas daljes në pension u përfshi në edicione të tjera por në role të ndryshme. Për ta parë sërish me detyra zyrtare, duhet të presim vitin 2002, ku nxjerr shortin për turet kualifikuese. Katër vjet më vonë, në Gjermani, ai ishte i ftuar në inaugurim dhe do të jetë kolumnist i transmetuesit gjerman Zdf. Pas disfatës epokale të vitit 2014, në të cilën Brazili humbi në gjysmëfinale me rezultatin e pabesueshëm 7-1 të trimëruar nga Gjermania, atij i ishte ofruar stoli i kombëtares. Në kohën 73 vjeç, Pelé e refuzoi detyrën për shkak të angazhimeve të shumta.