Transmetuar më 29-12-2022, 21:00

Frymëzimi dhe dashuria shënuan rrugëtimin e mbretit të futbollit, Pelé, i cili u nda nga jeta sot paqësisht.

Në udhëtimin e tij, Edson magjepsi botën me gjenialitetin e tij në sport.

Ai ndaloi një luftë, kreu vepra sociale në të gjithë botën dhe përhapi atë që ai besonte më shumë se ishte ilaçi për të gjitha problemet tona: dashurinë.

Mesazhi i tij sot bëhet një trashëgimi për brezat e ardhshëm:

"Dashuri, dashuri dhe dashuri, përgjithmonë."

Edson Arantes do Nascimento i njohur si Pelé u lind në Brazil më 23 tetor 1940 dhe ndërroi jetë sot më 29 dhjetor në moshën 82 vjeçare.

Në karrierën e tij si sulmues dhe mesfushor sulmues, ai shënoi 1,279 gola në gjithsej 1,363 ndeshje, rezultat që njihet si një Rekord Botëror Guinness.

/noa.al