Transmetuar më 29-12-2022, 19:54

Një histori e pazakontë ndodhi në fejesën e një 28-vjeçareje, e cila kapi vjehrrën e saj duke e vjedhur. Në fejesën e tyre, nëna e nuses i kishte dhuruar një palë vathë që kishin qenë trashëgimi familjare për breza të tërë dhe kishin vlera të pallogaritshme.

“Ishte nder për të që m’i dhuroi dhe më bënë të ndihem më afër gjyshes, e cila kishte ndërruar jetë dy muaj më parë”, ka shkruar gruaja.

Pak muaj para dasmës, ajo shkoi në pazar me mamanë, motrën dhe vjehrrën, duke marrë me vete të gjitha bizhuteritë që kishte ndërmend të vishte në ditën e madhe.

“Kur vesha bizhuteritë, vjehrra më thoshte sa të mrekullueshëm janë vathët. Nëna ime i tregoi asaj historinë e tyre, duke thënë se ishte një trashëgimi familjare e transmetuar brez pas brezi”, tha vajza.

Ditën e dasmës, vjehrra e ndihmoi të përgatitej. Pak para se të fillonte ceremonia, nusja shkoi në tualet, duke i lënë bizhuteritë në një dhomë me vjehrrën. Kur u kthye, megjithatë, ai zbuloi se vjehrra dhe vathët ishin zhdukur nga lokali.

“Nuk e kuptova se çfarë kishte ndodhur, mendova se dikush e kishte thirrur për të bërë diçka. Dhe pastaj vura re se vathët mungonin. E kuptova menjëherë se i kishte marrë”, tha ajo.

Ajo shkoi dhe gjeti vjehrrën e saj dhe i kërkoi të hapte çantën për të parë nëse vathët ishin aty. Ajo nuk pranoi, duke shtrënguar çantën pranë saj dhe më pas nusja thirri policinë. Policia urdhëroi vjehrrën të hapte çantën ku vërtet u gjetën vathët.

Bashkohu me kanalin e NOA WhatsApp për lajmet më të fundit direkt në celularin tënd