Transmetuar më 28-12-2022, 07:40

Ferrari, Lamborghini, Porsche dhe Mercedes; ka gjithçka ndër koleksionet më të pritura me pesë yje të motorsportit në kampionatin e fundit botëror. Ka edhe surpriza.

1.Katar 2022, aty ku zhgënjeu CR7

Më 18 dhjetor përfundoi Kupa e Botës 2022. Në Katar shumë yje sfiduan njëri-tjetrin. Aty ishin Leo Messi, lideri triumfues i Argjentinës, si dhe Cristiano Ronaldo, zhgënjimi më i madh i Portugalisë. Neymar po ashtu pritej me padurim me Brazilin e tij, Mario Gotze te Gjermania, pa harruar Francën e Antoine Griezmann. Yjet botërorë që i bashkon edhe pasioni për makinat luksoze. Këtu janë "garazhet" e tyre.

Leo Messi al volante del suo Range Rover (foto da YouTube)

2. Messi, garazhi i tij

"Katar 2022" do të jetë Botërori i fundit për Leo Messin. Argjentinasi rrufeshëm e sheh shpejtësinë dhe fuqinë si kërkesa të rëndësishme për makinat e tij. Në garazh dominojnë markat gjermane. Audi e ka pushtuar Messin me modele të ndryshme, nga Q7 tek RS6, nga A7 tek R8. Modele të afta për të kaluar 200 km/h falë një fuqie mbi 230 HP. Leo zotëron gjithashtu dy Mercedes, një SLS, një xhevahir me 320 km dhe 570 HP dhe një Gle Coupé me 270 HP dhe shpejtësinë maksimale 280 km/h. Vlerëson edhe Range Rover Vogue, i pajisur me shumë komoditete, dhe Dodge Charger SRT8 me motorin e tij të mbingarkuar V8, 6.2 litra dhe 500 HP.

Messi al volante della sua Maserati Granturismo (foto YouTube)

3. Messi dhe Italia

Leo Messi gjithashtu pëlqen makinat "made in Italy". Në veçanti ai vlerëson cilësitë e modeleve Maserati dhe Ferrari. Messi u pa në timonin e një Maserati MC Stradale dhe një GranTurismo S. Bolidi 450 HP me shpejtësi maksimale mbi 300 km/h. Midis bizhuterive të Maranelos, megjithatë, Messi ka zgjedhur një F430 Spider. Makina më e shtrenjtë, megjithatë, është Pagani Zonda Roadster (1.700.000 euro). Një xhevahir që mund të përdoret vetëm në pistë.

Vi portiamo nella collezione di auto da sogno di Cristiano Ronaldo: una dopo l'altra, ecco le sue fuoriserie

4. Cristiano Ronaldo në Ferrari

Ne ju çojmë në koleksionin e makinave të ëndrrave të Cristiano Ronaldos. Njëra pas tjetrës, këtu janë makinat e tij të prodhuara me porosi. I shumëpritur në Katar, pavarësisht momentit të vështirë të fundit te Manchester United, CR7 duket se i do makinat po aq sa golin. Koleksioni i makinave të yllit portugez është mbresëlënës, duke filluar me modelet e Ferrarit. Ish-lojtari i Juventusit zotëron tre modele të markës Maranelo: një 599 Gto, një Fiorano 599 Gtb dhe një F430. Bizhuteri të vërteta me katër rrota, të afta për të ecur mbi 300 km/h falë fuqive ndërmjet 490 dhe 620 kuaj fuqi. Gjithashtu në koleksionin e tij ka edhe një Maserati GranCabrio.

Cristiano Ronaldo al volante di una delle sue Audi (foto da YouTube)

5. Cristiano Ronaldo, Audi dhe Porsche

Cristiano Ronaldo gjithashtu i do markat gjermane. Koleksioni i tij krenohet me tre modele Audi: nga Q7 tek RS6, duke kaluar përmes R8. I njëjti numër ekzemplarësh të markës Porsche. Ronaldo u pa pas timonit të një Cayenne, si dhe një 911 Carrera 2S Cabriolet e Cayenne Turbo. Të gjitha makinat me motor të madh, me performancë të jashtëzakonshme. Koleksioni përfshin gjithashtu dy Mercedes, një C-Class Sport Coupé dhe një C220 Cdi. Më tej spikat një BMW M6 dhe Bentley Continental Gtc. Sikurse duket pra, një koncentrat i rehatisë dhe fuqisë.

Neymar a bordo di una delle sue Ferrari (foto da YouTube)

6. Neymar, koleksioni

As Neymar nuk është imun ndaj magjepsjes së motorëve. Braziliani, numri 10 i Seleçao, e do shpejtësinë. Për pasojë, në garazhin e tij nuk mungojnë supermakinat, me një komponent të fortë "made in Italy", siç dëshmohet nga prania e një Lamborghini Veneno me shpejtësi maksimale 365 km/h. Përveç kësaj, Neymar vlerëson edhe Ferrarin. Në garazhin e tij janë një 458 Italia dhe Pininfarina Sergio. Nuk mungojnë as gjermanët, nga Audi RS7 klasik deri te Porsche Panamera Turbo.

La Lykan HyperSport monta un sei cilindri boxer biturbo da 3.7 litri da 740 CV e 1.000 Nm di coppia massima

7. Neymar, zgjedhje origjinale

Lykan HyperSport përmban një motor me gjashtë cilindra, turbo 3.7 litra me 740 HP dhe 1000 Nm çift rrotullues maksimal. Neymar gjithashtu e do Maserati. Sipas gazetës britanike ‘The  Sun’, kampioni i Paris Saint-Germain ka një MC12. Një gjë e rrallë nëse mendoni se janë prodhuar vetëm 50 ekzemplarë. Qasje e ngjashme edhe për Aston Martin Vulcan e tij, teksa ka vetëm 23 modele të tjera. Neymar zotëron gjithashtu një edicion të kufizuar Lykan Hypersport. Supermakina libaneze është e njohur për paraqitjen në një nga skenat e Fast and Furious 7.

Mario Gotze e la sua passione per i motori

8. Makinat e Gotzes

Mario Gotze e njeh mirë atmosferën e Kupës së Botës. Ishte ai që më 2014 e ngjiti Gjermaninë në krye të botës, duke mundur Argjentinën në kohën shtesë. Sulmuesi i Eintracht Frankfurt gjithashtu i do makinat. Ai e kishte fotografuar veten duke drejtuar një Audi dhe një Mercedes. Megjithatë, për të lëvizur nëpër qytet, ai nuk heziton të mbështetet në dy rrotat e vespës klasike.

9. Griezmann mes Corvettes dhe Rolls

Sulmuesi i Atletico Madrid tenton të përsëritë veten në Katar. I fuqishëm, shumë i shpejtë dhe elegant. Mbiemra të vlefshëm si për "djallin e vogël", siç quhet në atdhe, ashtu edhe për makinat e tij. Një Chevrolet Corvette Stingray është gjithashtu pjesë e koleksionit të Griezmann. Elegancë, stil dhe mbi të gjitha fuqi: motori 6.2 litra V8 prodhon 450 kuaj fuqi, si dhe një shpejtësi maksimale prej 300 km/h. Ajo mund të shkojë nga 0 në 100 km/h në vetëm 3.8 sekonda. Lojtari francez gjithashtu ka një vend të butë të veçantë për Rolls-Royces. Ka vend në garazhin e tij edhe për një Spectre. Kupeja me dy dyer krenohet me motorin 6.6 litra V12 që prodhon 591 kuaj fuqi dhe shpejtësi maksimale prej 250 km/h. I pranishëm është edhe një Rolls-Royce Cullinan i bardhë. Një model i pajisur me motor 6,75 litra V12 që prodhon 563 kuaj fuqi. Duke folur për markat angleze, Griezmann ka gjithashtu një McLaren 650LT. Motori 4.0-litërsh V8 me dy turbo jep 641 HP, duke ecur nga 0 në 100 km/h në më pak se 3 sekonda. Shpejtësia maksimale që mund të arrihet është 329 km/h.

10. Griezmann dhe makinat italiane

Produktet e markave italiane të makinave vlerësohen shumë nga Griezmann. Koleksioni i tij përfshin Ferrari dhe Maserati. Një F12berlinetta mbërrin nga Maranello, fuqi e siguruar nga motori 6.2 litra V12. Falë fuqisë së tij 770 kuaj fuqi mund të arrijë 340 km/h. Midis shumë bizhuterive të Maseratit, megjithatë, Antoine zgjodhi një GranTurismo S. Motori V8 garanton një fuqi prej 434 HP dhe kalim nga 0 në 100 km/h në 4.9 sekonda. Shpejtësia maksimale arrin 295 km/h.