Transmetuar më 26-12-2022, 08:45

Rusi- Një sulm ukrainas me dron në bazën bombarduese Engels në Rusinë jugore ka lënë të vdekur tre persona, thotë Moska.

Mbrojtja ajrore thuhet se rrëzoi dronin, por rënia e mbeturinave shkaktoi viktima në sulmin gjatë natës.

Rusia akuzon Ukrainën për kryerjen e një sulmi të ngjashëm në aeroport, shtëpia e bombarduesve strategjikë, më 5 dhjetor. Baza shtrihet rreth 500 km (310 milje) në veri-lindje të kufirit me Ukrainën.

Ushtria ukrainase nuk ka komentuar zyrtarisht për këto sulme.

Ministria ruse e mbrojtjes thotë se mbrojtja ajrore e saj rrëzoi dronin ukrainas që fluturonte në lartësi të ulët rreth orës 01:35 me orën lokale të hënën (22:35 GMT të dielën).

Tre ushtarakë rusë vdiqën nga plagët e shkaktuara nga mbeturinat e dronit, shton ai.

Më herët, përdoruesit e rrjeteve sociale postuan video ku dëgjohen tinguj si shpërthime dhe sirena ajrore në aeroportin Engels.

Guvernatori i rajonit të Saratov tha se nuk kishte “asnjë kërcënim për banorët” e qytetit të Engels.

Në sulmin e mëparshëm të raportuar më 5 dhjetor në aeroportin dhe një bazë tjetër ajrore në rajonin Ryazan, tre ushtarakë u vranë gjithashtu nga mbeturinat e një droni të rrëzuar ukrainas, tha Moska në atë kohë. Dy avionë janë dëmtuar lehtë.

Ushtria ukrainase nuk bëri asnjë koment për sulmet e raportuara.

Baza ajrore Engels është përdorur në mënyrë të përsëritur nga Rusia për të kryer sulme me raketa në objektiva të ndryshëm në Ukrainë që kur Moska filloi pushtimin e saj në shkallë të plotë më 24 shkurt.

Kremlini e ka akuzuar Ukrainën se ka sulmuar territorin e saj më parë, por sulmet e supozuara në dhjetor janë më të thella në Rusi se sa ato të mëparshme.

Një numër i ekspertëve ushtarakë në Ukrainë dhe Perëndim i kanë përshkruar sulmet e raportuara si të turpshme për ushtrinë ruse.