Transmetuar më 24-12-2022, 10:41

Fansat vazhdojnë të shqetësohen për gjendjen shëndetësore të Peles dhe lajmet e fundit që vijnë nuk janë të lumtura. Sipas "Infobae", gazetë argjentinase, "O Rei" po përkeqësohet dhe situata e tij është kritike, aq sa anëtarët e familjes kanë filluar t’i thonë lamtumirë.

Legjenda 82-vjeçare braziliane është shtruar që prej 29 nëntorit në spitalin "Albert Einstein" në Sao Paulo për kancerin e zorrës së trashë, i cili thuhet se po përhapet. Ai është në terapi intensive dhe mezi flet. Megjithatë, është i rrethuar nga dashuria e njerëzve të tij të dashur, me të cilët do të kalojë Krishtlindjet.

Dy vajzat dhe gruaja e tij janë atje me të. Bota e futbollit mbetet me zemër të ngrirë, ndërsa Pele vazhdon të luftojë. Një konfirmim se sa e komplikuar është situata vjen edhe nga postimi i publikuar në rrjetet sociale nga njëra prej vajzave, Kely Cristina, shoqëruar me fjalë përlotëse.

Në fakt, pikërisht natën midis 23 dhe 24 dhjetorit, mbërriti postimi në Instagram i vajzës Kely Cristina Nascimento direkt nga spitali i San Paolos. Në foto shihet vajza që përqafon vetë Pelé, i shtrirë në një shtrat mjekësor, i intubuar dhe kthyer anash, ndërsa një tjetër i afërm po pushon në një divan në të njëjtën dhomë. Një imazh i butë dhe shumë i trishtuar njëkohësisht, shoqëruar me këto fjalë: "Vazhdojmë, në luftë dhe në besim. Një tjetër natë së bashku".

Do të jetë një Krishtlindje shumë e veçantë për të gjithë familjen, që ka qenë e lidhur shumë rreth kampionit. Në një javë karriera klinike e “O Rei” u ndërlikua dhe jo pak. Ai kishte arritur të ndiqte edhe finalen e Kupës së Botës, kompeticion të cilin e fitoi në tri raste. Me shumë urime për Leo Messin festoi edhe në rrjetet sociale.

Fatkeqësisht, pastaj gjërat morën një kthesë për keq dhe familja njoftoi se Pelé do t’i kalonte Krishtlindjet në spital, duke konfirmuar detaje shqetësuese për shëndetin e tij. Në raportin e fundit mjekësor të lëshuar nga spitali “Albert Einstein” në San Paulo, mbërriti konfirmimi zyrtar.

Kanceri i zorrës së trashë, i diagnostikuar në vitin 2021 po përparonte, me nevojën që kampioni t’i nënshtrohej trajtim madhor për dështimin e veshkave dhe zemrës. Sipas shtypit brazilian, ish-sulmuesi ka vështirësi të flasë, një situatë shumë të vështirë që i shtyu njerëzit më të afërt të mblidheshin në qendrën e natës së spitalit.