Transmetuar më 24-12-2022, 07:56

SHBA- Trembëdhjetë persona kanë humbur jetën në stuhinë që ka përfshirë SHBA në 24 orët e fundit, shumica prej tyre për shkak të aksidenteve me makinë në rrugët me akull.

Sipas Skynews, katër vdekje të tjera të lidhura me motin janë raportuar në SHBA, një në Kentaki dhe tre në Oklahoma, duke e çuar totalin në trembëdhjetë. Dy persona në Kentaki u vranë në aksidente me makinë, ndërsa një tjetër ishte një person kalimtar në Louisville, tha guvernatori Andy Beshear. Në Oklahoma, tre aksidente të veçanta të enjten lanë të vdekur tre persona.

Dy nga përplasjet ndodhën pasi erërat shpërthyen borën që rridhte. Detajet në lidhje me përplasjen e tretë nuk ishin të disponueshme menjëherë dhe hetuesit janë ende duke u përpjekur për të përcaktuar shkakun e të tre përplasjeve.

Në Kansas City, Missouri, një person vdiq pasi humbi kontrollin në rrugën e akullt, duke zbritur një argjinaturë dhe mbi një mur çimentoje përpara se të zbriste me kokë poshtë në një përrua. Ka patur gjithashtu vdekje në Wisconsin, ku autoritetet thanë se shoferi i një GMC Sierra i dha fund një makine që po udhëtonte me shpejtësi të ngadaltë për shkak të një aksidenti tjetër. Kamioni doli nga rruga dhe goditi një njësi traktor-rimorkio të parkuar në shpatullën e rrugës, tha policia.

Sipas FlightAware.com, ka pasur 5,023 anulime fluturimesh në SHBA sot deri më tani, kjo përfshin fluturimet brenda, brenda ose jashtë SHBA-së. Kanë qenë 7990 fluturime të vonuara. Kjo pason afro 2700 fluturime të anuluara të enjten. Pothuajse 500 fluturime tashmë janë anuluar për të shtunën.

Sekretari i Transportit Pete Buttigieg tha se sistemi i aviacionit amerikan "po funksionon nën tendosje të madhe" dhe dy stuhi të ndryshme dhe erëra të forta po prekin aeroportet anembanë vendit.