Transmetuar më 23-12-2022, 12:37

Mendja është zemra më e fuqishme e trupit të njeriut. Dhe, brenda këtij aspekti jetik, ajo gjithashtu ndihmon për të fituar në futboll. Për këtë arsye, Geir Jordet vendosi të analizojë sjelljen e portierit të Argjentinës në fushë. Në disa sporte, ku strategjia është ta detyrosh kundërshtarin të gabojë, elementi psikologjik është thelbësor. Në rastin e Dibu Martínez, një portier me karakter solid dhe ekskluziv, fuqia e mendjes së tij ishte kyçe në penalltinë që solli yllin e tretë për Argjentinën.

Martínez spikati në lojën e nervave, gjë që është zbërthyer me detaje nga ky psikolog danez. Geir Jordet përcaktoi se portieri argjentinas fitoi betejën mendore dhe detyroi gabimet e Kingsley Coman e Aurélien Tchouaméni. Loja e nervave të Dibu Martínez filloi në prag të gjuajtjeve të penalltisë, duke u përpjekur të fitonte zonën e penalltisë kundër Lloris.

Ndërsa Lloris shikonte monedhën që do të përcaktonte rendin e 11-metërshave, Martínez shkoi në portë për ta pritur Lloris atje, si një baba që pret ardhjen e partneres së djalit. Sikur të thoshte: “Mirë se erdhe në shtëpinë time, Hugo”.

I zhytur në "shkëmbim zjarri", Martínez fillon lojën e tij të veçantë të nervave. Ai dukej i përzemërt dhe i ngrohtë. Përgjigja mendore bën thirrje për shkaktimin e cenueshmërisë. Këtë e tregon Jordet. Ai e pret Llorisin në atë mënyrë. Në të njëjtën mënyrë edhe për Mbappé. Ndonëse, në rastin e këtij të fundit, ai nxitoi të përdorte elementin tjetër të planit: ndërprerjet delikate dhe të heshtura: “Me Mbappé, ai i kërkoi arbitrit të rishikonte vendosjen e topit te pika e bardhë".

Vjen radha e Coman-it dhe Dibu vazhdon me udhërrëfyesin e tij, me një kthesë të vogël: rrit presionin ndaj arbitrit. Ai sërish detyron Marciniak të kontrollojë pozicionin e topit. Përgjigja është e bindur dhe është kur Martínez tashmë e di se zona është e tij. Është koha për të ndaluar. Kështu, Dibu ndërlikon penalltinë e Coman.

“Kërkimet shkencore tregojnë se festimet e mëdha dhe intensive tregojnë besim, dominim dhe epërsi, gjë që ndikon pozitivisht te shokët e skuadrës dhe ndikon negativisht te kundërshtarët. Martínez shfrytëzon në maksimum pritjen e tij të parë”, – shton më tej psikologu.

I mbushur me besim nga pritja e penalltisë së Coman, është radha e Tchouaméni. Është aty, Dibu filloi të luante përsëri "ndeshjen" e tij të veçantë. Në momentin që lojtari i Real Madridit shkon për të goditur, Martínez nuk ia jep topin në dorë, pastaj iu drejtohet tifozëve argjentinas për të bërë zhurmë, për të rritur presionin.

Pasi Tchouaméni arriti te pika e bardhë, Dibu ia hedh topin, duke e detyruar lojtarin ta marrë atë. Mungesa e konsideratës për rivalin për një portier është një gjysmë buzëqeshje fitimtare. Përgjigja e lojtarit francez erdhi në formën e mungesës së shënjestrës, i frustruar nga presioni.

LUSAIL CITY, QATAR - DECEMBER 18: Leandro Paredes of Argentina celebrates with Emiliano Martinez after scoring the team's third penalty in the penalty shoot out during the FIFA World Cup Qatar 2022 Final match between Argentina and France at Lusail Stadium on December 18, 2022 in Lusail City, Qatar. (Photo by Maja Hitij - FIFA/FIFA via Getty Images)

Kur erdhi radha e Paredes për të gjuajtur, Dibu mendoi se Lloris mund të përdorte të njëjtën gjë si ai, ndaj vendosi t’ia dorëzonte topin shokut të skuadrës, duke bërë kështu të pamundur çdo lloj “loje mendore” të portierit francez.

Për Jordet, këto truke efektive mendore i dhanë vlerë një fitoreje që përfundoi duke shtuar yllin e tretë të Albiceleste. Dibu ishte ai tipi i zakonshëm, por u kthye në formën e tij më makiaveliste. Diçka që ia vlen në një Kupë Bote.