Transmetuar më 22-12-2022, 21:43

Nuk mund të kishte përfunduar më keq se kaq mes Karim Benzema dhe Francës: rikthimi në kombëtare pas mërgimit të gjatë – si pasojë e rolit që luajti në shantazhin seksual të Valbuenës – zgjati jo vetëm një vit por përfundoi në një gropë me helme.

Së pari humbja (që dukej e detyruar) në Kupën e Botës për shkak të një dëmtimi muskulor dhe largimi i tij nga Katari para fillimit të turneut, më pas shfaqja e një të vërtete tjetër duke e parë atë të stërvitet pa probleme me Real Madridin dhe madje të futet në fushë për një miqësore.

Së fundi, refuzimi i tij për të shkuar në Doha si një tifoz i thjeshtë për finalen, pasi Deschamps kishte refuzuar me bezdi pyetjet për përdorimin e tij të mundshëm kundër Argjentinës (gjë që ishte e mundur për sa i përket rregulloreve, duke qenë se sulmuesi 35-vjeçar nuk kishte qenë zëvendësuar në skuadrën prej 26 lojtarësh të dorëzuar në FIFA).

Me këto raporte të akullta, njoftimi i mëvonshëm i Benzema për lamtumirën e tij në kombëtare befasoi shumë pak. Është e mundur që vendimi të revokohet nëse Zidane – me të cilin ka një marrëdhënie shumë të ndryshme – zë një vend në pankinën e Les Bleus në vend të Deschamps, por për momentin sinjalet shkojnë në drejtim të konfirmimit të trajnerit, për të cilin flasin rezultatet që ka sjellë në shtëpi që kur mori detyrën 10 vjet më parë.

Madje, pika e hidhur e marrëdhënies së vështirë mes Benzemës dhe kombëtares franceze nuk është vetëm marrëdhënia me trajnerin, duke qenë se edhe bashkëjetesa në dhomat e zhveshjes me disa senatorë ishte bërë e vështirë si pasojë e mungesës së tij 6-vjeçare.

Vështirë të pretendosh se asgjë nuk kishte ndodhur me shokët e vjetër dhe prandaj nuk është për t’u habitur që dikush nuk i shkuli flokët, për të mos thënë brohoriti, kur Topi i Artë u largua nga Katari. Dikush kishte folur për një dualizëm helmues me Giroud, i cili më pas e zëvendësoi atë në qendër të sulmit për të gjithë turneun, por sipas gazetarit francez Romain Molina, problemet nuk ishin me qendërsulmuesin aktual të Milan.

Brenda skuadrës do të kishte edhe dy ‘armiq’ të tjerë të betuar të Benzema, deri në atë pikë sa të ishin të lumtur me largimin e tij. Veteranët Hugo Lloris dhe Antoine Griezmann nuk do ta kishin pranuar kurrë kthimin e Karimit, kryesisht sepse kjo do të ndikonte në statusin e tyre si udhëheqës brenda grupit.

Ky rindërtim i fakteve do të konfirmohej nga një video që u bë virale, e cila daton që nga rikthimi i sulmuesit të Real Madridit në kombëtare vitin e kaluar. Në imazhe, Lloris dhe Griezmann shihen me shprehje të akullta – ndërsa Deschamps mban një fjalim për të mirëpritur Benzemën – vetëm për të duartrokitur sepse janë të detyruar (për më tepër, Griezmann pastaj ndalon dhe ul kokën).

Sipas gazetarit Molina, kur Benzema zbuloi në Madrid se dëmtimi i tij nuk ishte aq serioz sa i kishte thënë Federata Franceze e Futbollit – deri në atë pikë sa ai do të shërohej menjëherë pas kësaj – sulmuesi donte të kthehej në Katar në mënyrë që të mund të shërohej për çerekfinale, nëse jo tashmë për raundin e 16-të.

Megjithatë, Federata e Futbollit dhe Deschamps nuk e kanë konsideruar asnjëherë kthimin e tij si të realizueshëm, duke vendosur në mënyrë të bindur të vazhdojë me lojtarët e mbetur dhe hierarkitë përkatëse në dhomat e zhveshjes, me Lloris dhe Griezmann – si dhe padyshim Mbappe – të kryesojnë grupin.

Rikonstruksioni i Molinës përfundon duke thënë se disa njerëz brenda Federatës Franceze të Futbollit mendonin se mund ta përdornin Benzemën si kokë turku nëse diçka nuk shkonte në Euro 2021, pasi ishte turneu i tij i parë me Les Bleus për disa kohë dhe ai përfaqësonte risinë kryesore në krahasim me Kupa e Botës e fituar në 2018 në Rusi. Cilado qoftë e vërteta, në finalen kundër Argjentinës një Benzema në fushë ndoshta do të kishte qenë i dobishëm për Francën: kur niveli arrin në qiell, janë yjet që bëjnë diferencën.