Transmetuar më 21-12-2022, 22:46

Kosovë- Predrag Popoviç, prifti serb nga kisha e Shën Apostolit Vartolomej dhe Varnave, e cila gjendet afër Beogradit, të martën ka hyrë ilegalisht në Kosovë për të vizituar protestuesit në barrikadat në Leposaviç.

Ai ka deklaruar se gjatë ardhjes në Kosovë i ka anashkaluar patrullave të KFOR-it, dhe në Kosovë ka hyre përmes maleve dhe disa fshatrave, pasi kalimi kufitar ishte i mbyllur.

Prej 12 ditë në veri të vendit po qëndrojmë barrikadat e vendosura nga bandat kriminale serbe në veri të vendit.

Ndërsa është raportuar se gjashtë serbë janë rrëmbyer nga agjentë serbë, për interesa politike dhe qërim hesapesh mes bandave ilegale që veprojnë në veri të vendit./TCh