Transmetuar më 21-12-2022, 16:35

Një adoleshente iraniane ka humbur jetën në Teheran pasi u arrestua. Ajo hoqi shaminë e saj në klasë në shenjë proteste. Lajmi është bërë i ditur nga drejtori i OJQ-së me qendër në Nju Jork, Qendra për të Drejtat e Njeriut në Iran, sipas mediave të huaja.

14-vjeçarja u identifikua nga kontrolli i kamerave në shkollë.

Vajza u dërgua menjëherë në spital ku u konstatuan plagë të rënda në vaginë dhe aty ndërroi jetë.