Transmetuar më 21-12-2022, 09:47

"Të mërkurën në mbrëmje, në shtëpinë e Nokshiqit, do të organizojmë një pritje madhështore për Joshko Guardiol-in tonë dhe anëtarë të tjerë të kombëtares kroate. Do ta rrotullojmë në hell një ka të madh rreth 400 kilogramë, do të ketë ushqim dhe pije për të gjithë”. Kjo ishte ftesa publike e NK NOŠK.

Deti i Novigradit dhe i gjithë Novigradi i 20-vjeçarit Joshko Guardiol, pas ndeshjes historike për medaljen e bronztë botërore ndërmjet Kroacisë dhe Marokut, dukej si një vullkan gjatë një shpërthimi. Ishte veçanërisht spektakolar momenti kur një kamion plot me njerëz, pa llogaritur ata me vetura, erdhën nga Paljuv.

Fansat ishin “armatosur” me flamuj, bori, flakadanë dhe fishekzjarre. “Zadarski tjednik” nënvizon: “Tifozët e zjarrtë nga Novigradi, Paljuv dhe Pridraga organizuan një spektakël piroteknik përgjatë gjithë bregdetit të Novigradit me epiqendër në kafenenë Noškić, një skenografi madhështore si për një spektakël filmi hollivudian. Gjithçka ndodhi para kishës famullitare të Virgjëreshës Mari, pas meshës së shenjtë të së dielës”.

Edhe pse ka lindur dhe është rritur në Zagreb, një nga heronjtë e Kupës së Botës është Joshko Guardiol, babai i të cilit, Tihomir, ka lindur në Novigrad, një fshat peshkatarësh në periferi të Zadarit. “Joshko, si gjithmonë pas ndeshjeve në Katar, më telefonoi menjëherë pas ndeshjes për medaljen e bronztë botërore”, – tha gjyshi i tij, Zvonko Guardiol.

Ndërsa gjyshja Zvone po tregonte përvojat e saj nga ndeshja e medaljes së bronztë. Gjyshja Milka ishte në meshën e së dielës, "po lutesha për Joshkon dhe gjithë familjen", thotë ajo.

“Jam ende i emocionuar, nuk kam fjalë ta përshkruaj krenarinë dhe lumturinë time. Joshko ynë i vogël është krenaria e gjithë familjes. Edhe pse është rritur në Zagreb, ai është krenaria e të gjithë Novigradit dhe me këto lojëra të shkëlqyera të kombëtares, patriotët e mi novianë e mbajnë atë si të tyrin, përgjithmonë. Faleminderit të gjithëve”, – u shpreh krenar gjyshi Zvonko, duke treguar se ai dhe veçanërisht djali i tij Tihomir ishin futbollistë të shkëlqyer.

Novigrad po digjet, është përsëri qendra e vëmendjes. Dhe kjo pas mbi 600 vitesh dhe shekullit të 14-të, kur kalaja e Novigradit, “Fortica”, ishte “rezidenca” e dy mbretëreshave, Elizabeta-Jelisava.

Pritja organizohet nga NOŠK, i cili feston një jubile të vyer në vitin 2023, 100-vjetorin e krijimit të klubit. “Është një mirëseardhje për të gjithë banorët e Novigradit, Paljuvit dhe Pridragut, por për të gjithë njerëzit me vullnet të mirë”, – thanë organizatorët nga Noškić.