Transmetuar më 20-12-2022, 23:04

SHBA- Tërmet i fuqishëm në SHBA. Të paktën dy persona kanë vdekur pas një tërmeti me magnitudë 6.4 që tronditi Kaliforninë veriore, sipas Zyrës së Sherifit të Qarkut Humboldt.

“Përafërsisht 11 individë janë raportuar si të plagosur”, tha një përditësim nga faqja e internetit e qarkut.

“Përveç kësaj, dy persona kanë vdekur si pasojë e urgjencave mjekësore të ndodhura gjatë dhe/ose vetëm pas tërmetit. Energjia mbetet e fikur për mbi 70,000 klientë në qark. Kompania Pacific Gas and Electric është duke punuar në mënyrë aktive për të rivendosur energjinë pa kohë të parashikuar të restaurimit”, thuhej më tej.

Një tërmet 6.4 tronditi Kaliforninë me epiqendrën e saj 130 milje në veri të San Franciskos. Tërmeti i fortë goditi brigjet e Kalifornisë veriore sot, tha Shërbimi Gjeologjik i Shteteve të Bashkuara.

Tërmeti ishte në një thellësi prej 16.1 km, tha USGS, duke shtuar se ai goditi 12 km në perëndim-jugperëndim të Ferndale, Kaliforni.

Shkencëtarët po paralajmërojnë njerëzit në Kaliforninë Veriore që të përgatiten për mundësinë e pasgoditjeve të forta në javën e ardhshme, tha Cynthia Pridmore nga Departamenti i Konservimit të Shërbimit Gjeologjik të Kalifornisë. Kjo vjen pasi zyrtarët shtetërorë thanë se ka pasur deri në 80 pasgoditje të raportuara tashmë.