Transmetuar më 19-12-2022, 20:37

Një lajm i pabesueshëm është publikuar lidhur me Kupën e Botës. Piers Morgan është bërë pjesë edhe një herë në titujt e parë të gazetave duke pretenduar se kombëtarja franceze u helmua qëllimisht përpara finales së Kupës së Botës. Skuadra franceze bëri një paraqitje normale në pjesën e parë kundër Argjentinës përpara se të barazonte ndeshjen në 2-2 në pjesën e dytë me golat e shënuar nga Kylian Mbappé.

Një hat-trick i Kylian Mbappe e dërgoi ndeshjen në penallti, të cilën Franca e humbi. Megjithatë, me skuadrën franceze që ishte kapluar nga virusi para çerekfinales së tyre me Anglinë, Morgan ka sugjeruar se shkaku i kësaj ishte shumë më i keq. Ai shkroi në Twitter se:

Vetëm pse Morgan duket se po mban një qëndrim të tillë mbetet e paqartë, veçanërisht pasi nuk i ka sjellë asgjë tjetër veç kritikave dhe talljeve në përgjigjet e tij në mediat sociale. Didier Deschamps konfirmoi se skuadra e tij ishte prekur nga sëmundja që po kalonte nëpër kamp, por refuzoi ta përmendte atë si një justifikim për humbjen kundër Argjentinës. Deschamps në konferencën e tij për shtyp pas ndeshjes deklaro se:

Ne u përballëm me një situatë të ndërlikuar, kishte lodhje, ndoshta kjo kishte një ndikim fizik apo psikologjik, por nuk kisha asnjë shqetësim për lojtarët që e nisën ndeshjen, ata ishin 100% në formë.

Është gjithashtu e paqartë se kur Morgan beson se ndodhi ky ‘helmim’, veçanërisht me raportet e para të sëmundjes në radhët e skuadrës së Francës që erdhën përpara ndeshjes së tyre çerekfinale me Anglinë. Pak para finales kundër Argjentinës, Raphael Varane humbi një seancë stërvitore të premten për shkak të sëmundjes së dukshme, ndërsa Dayot Upamecano humbi ndeshjen gjysmëfinale me Marokun.

It wasn’t a virus, the French team clearly got deliberately poisoned.

— Piers Morgan (@piersmorgan) December 18, 2022