Transmetuar më 19-12-2022, 10:04

“Corriere dello Sport”, prestigjiozja sportive italiane, ka hartuar këtë top-formacion, që e konsideron skuadrën më të mirë në Botërorin e Katarit. Pa pasur “konflikt interesi” fare, ngaqë kombëtarja italiane nuk mori pjesë për herë të dytë radhazi në finalet e Kupës së Botës, kjo e përditshme nag fqinji ynë i përtej Adriatikut, 11-shen e vet e ka rreshtuar sipas modulit 4-3-1-2.

LIVAKOVIC (Croazia) Di un capello davanti al marocchino Bounou. Il vantaggio minimo è legato all’ultima partita, la finale del terzo posto vinta dalla Croazia. Livakovic ha fatto un Mondiale strepitoso, esaltando le sue doti nelle serie finali dei calci di rigore. Grazie alle sue parate la Croazia ha superato dal dischetto, dopo i supplementari, il Giappone agli ottavi e il Brasile ai quarti. Una citazione anche per l’argentino Martinez: la finale è anche sua.

1.LIVAKOVIC (Kroaci)

Një “qime floku” përpara Bounou, portierit maroken. Avantazhi minimal i kroatit lidhet me ndeshjen e fundit, finalen e vendit të tretë, të fituar nga ballkanasit. Livakovic pati një Botëror të mahnitshëm, duke lartësuar aftësitë e tij në pritjen e penalltive. Falë pritjeve të tij, Kroacia mundi Japoninë në 1/8 dhe Brazilin në çerekfinale nga penalltitë, pas kohës shtesë. Një vlerësim të madh meriton edhe argjentinasi Martinez; ishte finalja e tij.

HAKIMI (Marocco) Il trenino di destra della nazionale nordafricana è stato uno dei movimenti più interessanti e spettacolari di questo Mondiale. Hakimi che partiva da dietro, Zyech che lo aspettava per lo scambio e Ounahi che arricchiva il triangolo con la sua tecnica. Su quella fascia, l’ex interista è stato sicuramente il migliore del torneo.

2.HAKIMI (Maroku)

Treni i krahut të djathtë të kombëtares së Afrikës së Veriut ishte një nga lojtarët më interesant dhe spektakolar të këtij Botërori. Hakimi, duke nisur nga pas, Zyech në pritje të shkëmbimit dhe Ounahi duke pasuruar trekëndëshin me teknikën e tij. Në këtë rol, ish-lojtari i Interit ishte sigurisht më i miri i turneut.

ROMERO (Argentina) Nel giudizio sull’ex atalantino la finale contro la Francia ha un peso notevole. Le gare precedenti le ha giocate su buoni livelli, l’ultima su livelli mostruosi.

3.ROMERO (Argjentina)

Në gjykimin e ish-lojtarit të Atalantës, finalja ndaj Francës ka peshë të konsiderueshme. Garat e mëparshme ai luajti në nivele të mira, në aktin e fundit bëri paraqitje monstruoze.

GVARDIOL (Croazia) Una sola giornata da dimenticare in un Mondiale da applausi per un ragazzo al debutto, classe 2002, uno dei più forti difensori centrali d’Europa. Quella giornata però ha coinciso con un duello impossibile per chiunque altro, il duello con Messi. Ma tutto il resto è stato da grande giocatore.

4.GVARDIOL (Kroacia)

Duartrokitje për një djalë që debutonte në Botëror, i lindur më 2002, një nga qendërmbrojtësit më të fortë në Evropë. Ai pati vetëm një ditë të keqe në “Katar 2022”. Ajo ditë përkoi me një duel të pamundur për gjithkënd tjetër, duelin me Messin. Gjithçka tjetër e tij ishte prej lojtari të madh.

T. HERNANDEZ (Francia) In finale ce l’ha portata lui la Francia con la rete contro il Marocco. Ha preso il posto di suo fratello Lucas dopo l’infortunio e, se escludiamo i 120’ con l’Argentina, ha dominato la fascia sinistra.

5.THEO HERNANDEZ (Francë)

Ai e solli Francën në finale me golin e tij ndaj Marokut, zëvendësoi vëllain e tij Lucas pas dëmtimit dhe, nëse përjashtojmë 120 minutat me Argjentinën, dominoi në krahun e majtë.

DE PAUL (Argentina) Tecnica e muscoli, ecco il centrocampista più completo del Mondiale. Appena sotto l’ex udinese ci mettiamo Griezmann, scomparso letteralmente dalla finale con l’Argentina.

6.DE PAUL (Argjentinë)

Teknikë dhe muskuj, ja mesfushori më i kompletuar në Botërorin e Katarit. Pak poshtë ish-lojtarit të Udinese vendoset Griezmann, i cili fjalë për fjalë u zhduk nga finalja me Argjentinën.

E. FERNANDEZ (Argentina) Nel cuore del gioco e poi più avanti, a rifinire e concludere. Ha fatto davvero un grande Mondiale.

7. ENZO FERNANDEZ (Argjentinë)

Në zemër të lojës dhe më pas, për të përfunduar dhe përmbyllur aksionet. Ai me të vërtetë bëri një Botëror të mrekullueshëm.

AMRABAT (Marocco) Una crescita incredibile, dalla prima partita alla semifinale. Stava giocando bene anche nella Fiorentina, ma lo spessore di questo suo Mondiale è stato pazzesco. Ha sentito la responsabilità di una squadra intera e ha dato al Marocco forza e orgoglio. Nei voti del nostro giornale è partito da un 6,5 nella prima gara contro la Croazia ed è arrivato ai 7,5 delle sfide a eliminazione diretta contro la Spagna e il Portogallo. Ha chiuso il suo Mondiale giocando da difensore centrale negli ultimi minuti della finale per il 3° posto.

8.AMRABAT (Maroku)

Një rritje e pabesueshme, nga ndeshja e parë deri në gjysmëfinale. Ai po luante mirë edhe te Fiorentina, por thellësia e Botërorit të tij ishte e çmendur. Ambrabat ndjeu përgjegjësinë e një ekipi të tërë dhe i dha Marokut forcë e krenari. Në votat e “Corriere dello Sport” e nisi nga 6.5 në ndeshjen e parë kundër Kroacisë dhe arriti në 7.5 në ndeshjet me eliminim direkt kundër Spanjës dhe Portugalisë. Ai e përfundoi Kupën e Botës duke luajtur si qendërmbrojtës në minutat e fundit të finales për vendin e 3-të.

MODRIC (Croazia) Al suo ultimo Mondiale ha lasciato il ricordo del grande giocatore, del grande numero 10. Ha fatto delle partite fantastiche, con quel calcio di esterno che solo lui può usare in quel modo. Chi ama questo gioco, spera di rivederlo almeno all’Europeo, anche se l’età avanza.

9. MODRIC (Kroaci)

Në Botërorin e tij të fundit la në kujtesë lojtarin e madh, numrin e madh 10. Ai luajti disa ndeshje fantastike, me atë goditje nga jashtë që vetëm ai mund ta bëjë në atë mënyrë. Ata që e duan këtë lojë shpresojnë ta shohin përsëri të paktën në Kampionatin Evropian, edhe nëse mosha rritet.

MESSI (Argentina) E’ stato il re del Qatar, il dominatore assoluto di un torneo che lo ha incoronato come miglior giocatore. Nell’anno e mezzo trascorso al Psg non aveva mai raggiunto questo livello di gioco, nemmeno si era avvicinato. Stava aspettando il Mondiale per dimostrare chi era davvero. L’eterno paragone con Maradona è stato infine risolto: è sullo stesso gradino. Che fortuna, l’Argentina, i due migliori giocatori al mondo dall’80 a oggi hanno indossato la maglia albiceleste.

10.MESSI (Argjentinë)

Ai ishte “mbreti” i Katarit, sunduesi absolut i një turneu që e kurorëzoi si lojtarin më të mirë. Në një vit e gjysmë të kaluar te PSG, argjentinasi nuk e kishte arritur kurrë këtë nivel loje, as nuk i ishte afruar. Ai priste Kupën e Botës për të vërtetuar se kush ishte në të vërtetë. Krahasimi i përjetshëm me Maradonën më në fund është zgjidhur: ai është në të njëjtin hap. Çfarë fati, Argjentina, dy lojtarët më të mirë në botë nga viti 1980 e deri më sot kanë veshur fanellën e Albiceleste.

MBAPPÉ (Francia) Una tripletta in finale e non vincere il Mondiale. Sarà il rimpianto di tutta la sua carriera e certo non gli basterà il primo posto fra i cannonieri a consolarlo. C’è una Francia con Mbappé e una senza e quella senza resta solo una buona squadra, niente di più.

11.MBAPPÉ (Francë)

Një ‘hat-trick’ në finale dhe mosfitimi i Kupës së Botës. Do të jetë keqardhja e gjithë karrierës së tij dhe sigurisht që vendi i parë mes golashënuesve nuk do të mjaftojë për ta ngushëlluar. Ka një Francë me Mbappe dhe Francë pa të. Pa Mbappe, kombëtarja transalpine është thjesht një ekip i mirë, asgjë më shumë.

CT: REGRAGUI (Marocco) Merita questo posto per il modo in cui la sua nazionale si è imposta all’attenzione del mondo. Certo, Scaloni ha vinto il Mondiale, ma è già capitato ad altri due ct argentini. Chissà quando un altro ct del Marocco arriverà così in alto.

TRAJNERI REGRAGUI (Maroku)

Trajneri i Marokut e meriton këtë vend për mënyrën se si kombëtarja e tij ka tërhequr vëmendjen e botës. Sigurisht që Scaloni e fitoi Botërorin, por tashmë ka ndodhur me dy trajnerë të tjerë argjentinas. Kush e di se kur do të arrijë një trajner tjetër i Marokut të shkojë deri në gjysmëfinale të Kupës së Botës.