Transmetuar më 18-12-2022, 08:44

KATAR -Luhet sot finalja Argjentinë-Francë për Kupën e Botës.

Dy skuadra të njohura të futbollit botëror do të luftojnë për titullin e madh.

Në njërën anë Argjentina e Mesit i cili duket se ka shansin e fundit për një botëror dhe nga ana tjetër Franca me protagonist Mbape, i riu i talentuar vetëm 24 vjeç që konsidrohet si një nga yjet në rritje dhe jo vetëm për Francën.

Si arrin Argjentina? Nga më pak në më shumë, ‘albicelestet’ arrin në këtë finale të bindur për potencialin e tyre dhe frymëzimin e yllit të tyre të madh për lojën e jetës. Ka kaluar një fazë pikëlluese e grupeve, me një disfatë kundër Arabisë Saudite në debutimin e tyre dhe një fazë finale, në të cilën ata kanë kombinuar momente të mëdha me shumë dyshime. Ata luajtën në një nga ndeshjet e Kupës së Botës në çerekfinale, duke mundur Holandën me penallti dhe shkëlqyen kundër Kroacisë në gjysmëfinale.

Ja dhe përbërjet e mundshme të Argjentinës dhe Francës për finalen e sotme:

Si arrin Franca? Skuadra e Deschamps është treguar edhe një herë si një ekip shkëmbor me një grusht të pakrahasueshëm në metrat e fundit. Ai ishte në gjendje të përballonte një fazë të qetë në grupe dhe shfaqi burimet e tij në goditjen me një Mbappé perandorak kundër Polonisë. Në çerekfinale iu desh të përdornin versionin e tyre më të mirë kundër një Anglie luftarake, ndërsa në gjysmëfinale ata ofruan anën e tyre më pragmatike kundër Marokut. Me aftësi paguese, por pa dërrmuar askënd, Franca është tashmë një hap larg rivlerësimit të titullit kampion.

Dueli i ndeshjes? Messi vs Mbappé. Dy golashënuesit, me pesë gola, ballë për ballë. Dy futbollistët më vendimtarë sot dhe ata që kanë kapacitetin më të madh individual për të shënuar gol nga hiçi. Të dy janë në një moment të ëmbël dhe një hap larg krijimit të historisë, secili në mënyrën e vet. Destinacioni i fundit i këtij Botërori me siguri do të kalojë nëpër këpucët e tij.