Transmetuar më 17-12-2022, 14:35

Në futboll, shpesh flasim për ‘shifra të mëdha’. Janë ato statike, pjesë e prezantimit të një loje dhe që mund të të bëjnë të lumtur ose jo. Varet nga cila anë i shikon dhe gjithashtu nëse je supersticioz apo jo.

Argjentina dhe Franca do të garojnë të dielën në finalen e “Katar 2022” dhe, ndërsa presin që numrat të fshihen nga fillimi, ka disa të dhëna që për momentin tregojnë (ose ndoshta thjesht pëshpëritin) një gjë: parashikimet anojnë nga ana e kombëtares transalpine.

Në realitet dihet absolutisht se në një finale zakonisht nuk ka favoritë, veçanërisht nëse përballen dy ekipe të mëdha, por shifrat tregojnë se “Les Bleus” kanë qenë të pamposhtur ndaj përfaqësuesve të Amerikës së Jugut në Kupën e Botës për rreth 44 vite.

Në 10 ndeshjet e fundit, Franca, e cila në përsëritjen e triumfit të “Rusia 2018” do të barazohej me Italinë (1934 dhe 1938), dhe Brazilin (1958 dhe 1962), pra dy kombëtaret e vetme që fituan dy Kupa Bote radhazi, ka arritur 6 fitore (përfshirë atë kundër Brazilit në finalen 1998) dhe 4 barazime kundër amerikano-jugorëve.

Për humbjen e fundit duhet të kthehemi në vitin 1978 dhe, rastësisht, në një ndeshje të vlefshme për fazën e grupeve, ndaj Argjentinës mikpritëse, 2-1. Sidoqoftë, në përgjithësi, ka një numër që të bën përshtypje më të madhe dhe tregon për rritjen eksponenciale të lëvizjes së futbollit francez. “Les Bleus” kanë arritur 4 finale në historinë e tyre dhe të gjitha nga viti 1998 e tutje.

Padyshim që nisim nga 3-0 ndaj Brazilit në finalen e “Francë ’98”, humbja me penallti ndaj Italisë në “Gjermania 2006” dhe fitorja 4-2 ndaj Kroacisë në “Rusia 2018”, duke pritur se cili do të jetë epilogu i “Katar 2022”. Katër finale në shtatë edicione të Kupës së Botës, të paktën dyfishi i çdo ekipi tjetër kombëtar.

Didier Deschamps mund të bëhet trajneri i dytë që barazohet me Pozzo, si fitues i dy Botërorëve radhazi, ndërsa Hugo Lloris mund të bëhet kapiteni i parë që fiton dy finale radhazi. Mbappé mund të vendosë rekordin për lojtarin më të ri që shënon në disa finale të kompeticionit.

Këto janë shifra që tregojnë se askush nuk ka bërë më mirë se Franca në 25 vitet e fundit dhe se si Deschamps ka pasur në dispozicion një brez kampionësh. Mes tyre dhe triumfit të tretë në historinë e “Les Bleus” janë Argjentina dhe Messi. Albiceleste synon gjithashtu titullin e tretë, ndërsa 10-shi i saj kërkon atë triumf që e ka përndjekur për një jetë të tërë.