Transmetuar më 16-12-2022, 23:06

TIRANË- Kryetari i Komisionit Qëndror të Zgjedhjeve Ilirjan Celibashi ka deklaruar se vota e emigrantëve është prioriteti numëri 1 i komisionit. Me anë të një postimi në Facebok, Celibashi shkruan se në Nënkomisionin Parlamentar për Diasporën ka deklaruar se partitë politike dhe Kuvendi janë të detyruar që të përmbushin detyrimin e Gjykatës Kushtetuese.

Postimi i Plotë:

Votimi nga jashtë ka qenë dhe mbetet prioriteti Numër 1 për KQZ Shqiperi. Sot në Nënkomisionin Parlamentar për Diasporën dhe Migracionin, treguam çfarë KQZ ka bërë për të përmbushur këtë prioritet. Tani partitë politike dhe më pas Kuvendi janë të detyruar të përmbushin urdhërimin e Gjykatës Kushtetuese për të plotësuar boshllëkun ligjor për votimin nga jashtë sa më shpejt, jo më vonë se Dhjetori 2023.

Bashkohu me kanalin e NOA WhatsApp për lajmet më të fundit direkt në celularin tënd