Transmetuar më 16-12-2022, 21:56

SPANJË- Pi verë e shkakton rrëmujë në rrugë.

Një prift fajësoi verën e kungimit pse humbi kontrollin e makinës së tij dhe goditi pesë makina të parkuara në Valencia. Ai ishte duke vozitur nëpër lagjen Monteolivete të qytetit të shtunën e kaluar kur makina e tij doli nga rruga.

Ai u analizua dhe u zbulua se ishte mbi dyfishin e kufirit ligjor. Prifti i tha policisë se ai kremtoi meshën më herët gjatë ditës dhe kishte konsumuar verë kungimi si pjesë e shërbimit. Ligjet e Spanjës për drejtimin e alkoolit janë më të ashpra se vende si Mbretëria e Bashkuar.

Në varësi të secilit person dhe asaj që ka ngrënë, pirja e vetëm një gote verë prej 100 ml mund ta tejkalojë dikë. Një fushatë sezonale nga DGT dhe Guardia Civil për të kapur shoferët që duhet të hipin pas timonit është në rritje, veçanërisht duke synuar njerëzit që shkojnë në festat e Krishtlindjeve. Këshilltari i sigurisë i Valencias, Aaron Cano, tha se kishte pasur një rritje shumë serioze në drejtimin e automjetit në gjendje të dehur muajt e fundit.