Transmetuar më 16-12-2022, 14:45

BRAZIL- Tmerr në Brazil. Një 28- vjeçar i identifikuar me emrin David da Silva Lemos ka vrarë me thikë dhe jastëkë 4 fëmijët e saj dhe shkak është bërë ‘hakmërrja’ ndaj gruas së tij. Mediat e huaja shkruajnë se, trupat e viktimave të miturëve, gjashtë, tetë dhe 11 vjeç, u gjetën në shtëpinë e të dyshuarit në Alvorada, Brazili jugor të martën, aty u policia bëri të mundur arrestimin e tij.

Gjyshja nga nëna e viktimës beson se ai i vrau të rinjtë për t’u "hakmarrë" ndaj nënës së tyre, nga e cila ishte ndarë së fundmi. Idenise Martins da Silva tha për mediat lokale: Ai tashmë kishte sulmuar vajzën time. Marrëdhënia e tyre kishte përfunduar për mirë, por ai e bëri këtë për të arritur tek vajza ime – jam i sigurt për këtë – në mënyrën më të keqe të mundshme. Ai është një frikacak.

Nëna e fëmijëve kishte edhe një urdhër mbrojtjeje të lëshuar nga policia, që e ndalonte t’i afrohej asaj. Policia po heton në disa pista, teksa celulari i autorit do të jetë një element kyç i hetimeve, pasi mund të zbulohen detaje të rëndësishme në lidhje me veprimet e tij para dhe pas ngjarjes. Çifti ishin bashkë prej 12 vitesh, por u ndanë për shkak të dhunës që David Lemos kishte ushtruar ndaj gruas së tij 24-vjeçare. Familjarët thanë për mediat se momentalisht fëmijët jetonin me babain vrasës dhe pas disa ditësh do të bashkoheshin me nënën e tyre