Transmetuar më 11-12-2022, 08:47

ITALI – Festë e çmendur e marokenëve në Itali. Gjatë festimeve në Milano për fitoren e Marokut ndaj Portugalisë në Kupën e Botës, një maroken u plagos rëndë në qafë, nga një goditje me thikë. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 19:00 në zonën e Buenos Aires. Agresori, sipas informacioneve fillestare, do të ishte një burrë nga Europa Lindore, i cili më pas u arratis. Viktima është shpëtuar dhe është transportuar në spital. Dyshohet se është në rrezik për jetën. Në vendngjarje kanë ndërhyrë karabinierët. Ata kanë marrë në pyetje disa dëshmitarë dhe kanë marrë pamjet nga kamerat e vëzhgimit .

Euforia dhe festimet e tifozëve të Marokut shpërthyen edhe në sheshe të tjera italiane, nga Bolonja në Firence, nga Torino në Napoli. Afrikanët e Veriut parakalojnë në procesione të shumta me bomba tymi të kuq, flamuj, fishekzjarre, fishekzjarre, së bashku me bluza, kapele dhe shalle në ngjyrat e ekipit. Thirrjet dhe këngët e gëzimit kumbojnë bashkë me daullet dhe boritë e makinave. Ka pasur edhe trazira dhe disa aksidente.

Bashkohu me kanalin e NOA WhatsApp për lajmet më të fundit direkt në celularin tënd