Transmetuar më 24-11-2022, 12:09

Japoni e pabesueshme jo vetëm për fitoren në fushë ndaj Gjermanisë, në ndeshjen e parë të këtij Botërori për të dyja skuadrat në fjalë. Tifozët u dalluan për pastrimin e tribunave pas ndeshjes dhe festimin e fitores.

Pamjet shumë shpejt bënë xhiron e botës duke lënë pa fjalë njerëzit. Por kjo nuk është e gjitha. Në fakt edhe skuadra japoneze u largua me nder nga dhomat e zhveshjes, pas një superfestimi për fitoren ndaj gjermanëve (2-1).

Në fakt, kjo nuk është asgjë e re, sepse kombëtarja e Japonisë tashmë na ka mësuar me gjëra të tilla, por këtë herë lojtarët kanë tejkaluar veten. Përveçse kishin lënë gjithçka të rregullt dhe të pastër në dhomën e zhveshjes, ku u harbuan me të drejtë nga gëzimi i fitores, në tryezë pastruesit e stadiumit gjetën “vinça origami” letre.

Në Japoni, “vinçi” konsiderohet simbol i shumë gjërave të mira, si lumturia, paqja dhe jeta e gjatë. “Vinçat” në këtë rast ishin kompozime të bëra duke palosur fletët e letrës me shumë mjeshtëri. Dhe kështu u shfaqën në tavolinën në qendër të dhomës së zhveshjes së japonisë, si një tufë "vogëlushësh” me "nënën" e tyre në qendër.

Gjesti i lojtarëve japonezë arriti shumë shpejt në veshët e FIFA-s, e cila donte ta nderonte Nagatomon dhe shokët e tij duke publikuar një shënim në profilin e tyre zyrtar në Tëitter:

“Pas një fitoreje historike kundër Gjermanisë, në ditën e katërt të Kupës së Botës, tifozët japonezë pastruan mbeturinat në stadium, ndërsa lojtarët u larguan nga dhoma e zhveshjes së ‘Khalifa International Stadium’ të papërlyer. Domo Arigato (faleminderit, në japonisht)".