Transmetuar më 22-11-2022, 23:38

BRITANI E MADHE- Pushtimi i Ukrainës nga Rusia mund të shndërrohet në gjakderdhje të re në Evropë, kështu paralajmëroi një ish-ambasador i NATO-s. Dyshohet se lufta brutale e Vladimir Putin mund të bëhet sfondi i një vale dhune midis Kosovës pro-evropiane dhe Serbisë së lidhur me Rusinë. Bisedimet e paqes nuk arritën të qetësojnë një grindje të ashpër mbi targat e makinave, duke e lënë rajonin "në prag konflikti".

Shefi i politikës së jashtme të BE-së Josep Borrell paralajmëroi se dështimi për të zgjidhur çështjen e gjatë mund të shkaktojë "dhunë", e po ashtu edhe presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç paralajmëroi për "ferr në terren" nëse Kosova nuk tërhiqet në mosmarrëveshje. Gjatë dy viteve të fundit, ndryshimi në dukje i vogël i targës është hasur me kundërshtim të ashpër nga serbët etnikë në veri të Kosovës, të cilët ende u përgjigjen autoriteteve serbe dhe jo Kosovës.

Pika e ndezjes mund të bëhet një luftë e re në lojën globale të pushtetit midis Perëndimit dhe Rusisë. Në një artikull të "TheSun",, Vesko Garçeviç, ish-ambasador i Malit të Zi për NATO-n dhe profesor në Universitetin e Bostonit, paralajmëroi se Serbia e lidhur me Rusinë po "luan me zjarrin".

"Serbia do të dëshirojë ta përshkallëzojë këtë luftë sa më shumë që të mundet, dhe nëse shkojnë më tej, ajo mund të dalë jashtë kontrollit. SHBA, Britania e Madhe dhe OKB-ja duhet të përfshihen më shumë në veprime parandaluese. Ata duhet t’i thonë Beogradit se kjo nuk është një lojë dhe nuk do të tolerohet,"- tha Garçeviç për The Sun Online.

Kosova shpalli pavarësinë nga Serbia në vitin 2008, për tërbimin e madh të Beogradit, i cili refuzon ta njohë atë si një komb të pavarur.

Kosova dhe Serbia janë përplasur më parë në Luftërat Ballkanike, me konfliktin më të përgjakshëm midis viteve 1998-1999, duke lënë 14,000 të vdekur, mijëra të zhdukur dhe një ndërhyrje të NATO-s. Kosova ka mbështetje nga NATO – por kjo nuk i ka ndalur tensionet me Serbinë.

Serbët etnikë në veri të Kosovës janë shumë pro-rusë dhe entuziastë për Putinin dhe idetë e tij – por ata janë gjithashtu të armatosur. Komisioneri i Lartë i BE-së Josep Borrell u bëri thirrje të dyja palëve të fillojnë një dialog të ri ndërsa BE-ja përpiqet të ndërmjetësojë midis dy palëve.