Transmetuar më 21-11-2022, 07:20

Ata nuk përfundojnë në “palmares”, por kur kthehen nga turnetë, fituesit e Kupës së Botës sjellin krenari dhe prestigj për klubet e tyre. Më poshtë do t’ju njohim me 10 klubet që dërguan më shumë lojtarë në kombëtaret e tyre, para se t’i shihnin të ktheheshin me medaljen e artë në qafë.

Andrés Iniesta, decisivo in finale, festeggia la vittoria in Sudafrica. Epa

 1.Barcelona (9 lojtarë përfaqësues)

Blaugranët janë të fundit që hyjnë në “Top 10”. Pjesa më e madhe e meritave i takon Spanjës, kampione e botës në vitin 2010, së cilës Barcelona i ka dhënë 7 protagonistë: Romario (1994); Rivaldo (2002); Pique, Puyol, Busquets, Iniesta, David Villa, Valdes (2010); Umtiti, Dembélé (2018).

 Gattuso "parla" alla coppa del Mondo nel 2006. Lapresse

2.Milani (10)

Skuadra italiane e parë në renditje (janë edhe tri të tjera) e ka fryrë koleksionin e vet të fituesve mbi të gjitha falë triumfeve të “Azzurri”. Nga kuqezinjtë, për shembull, ishin pesë lojtarë në ekspeditën e vitit 2006: Arcari (1934); Collovati, Baresi (1982); Desailly (1998); Roque Junior (2002); Nesta, Gattuso, Gilardino, Pirlo, Inzaghi (2006).

Sergio Ramos solleva la coppa nel 2010. Getty Images

3.Real Madridi (11)

Ashtu si Barcelona, edhe Real Madridi ishte protagonist i madh i Botërorit 2010, me katër kampionë te “La Roja”, përfshirë kapitenin Sergio Ramos: Netzer (1974); Valdano (1986); Karembeu (1998); Roberto Carlos (2002); Casillas, Sergio Ramos, Albiol, Xabi Alonso (2010); Khedira (2014); Varane (2018).

Pelé alza la coppa nel 1970.

 4.Santos (11)

Santos ishte një rezervuar për kombëtaren braziliane. Sidomos për Pelé, i cili i vetëm fitoi tre edicione: Pepe, Zito (1958) Pelé (1958, 1962 dhe 1970); Gilmar, Mauro, Coutinho, Mengalvio (1962); Carlos Alberto, Clodoaldo, Joel, Edu (1970).

Uno scatto dal Mondiale 1950, vinto dall'Uruguay in Brasile.

 5.Nacional (13)

Lavdi të vjetra, të gjitha uruguajane, nga Nacional de Montevideo, që numëron në radhët e saj 13 nga fituesit e dy kampionateve të vetme botërore të kombëtares “Charrua”: Scarone, Urdinaran, Andrade, Castro, Cea, Petrone, Piriz, Recoba (1930); Gambetta, Paz, Perez, Pini, Tejera (1950).

Schiaffino se

 6.Peñarol (14)

Ka një tjetër klub uruguajan që ka bërë më mirë. Penarol, një ekip legjendash të lojës magjike si Schiaffino, Ghiggia dhe Varela, protagonistë ndër të tjera të finales së vitit 1950, e njohur si "Maracanazo": Riolfo, Gestido, Fernandez, Capuccini, Anselmo (1930); Schiaffino, Britos, Ghiggia, Gonzalez, Maspoli, Miguez, Ortuno, Varela, Vidal (1950).

De Rossi e Totti nel 2006. Ansa

 7.Roma (15)

Ne gjejmë një skuadër tjetër italiane në renditje, sërish jashtë podiumit. Roma ka kontribuar në të gjitha fitoret e Italisë në Kupën e Botës, me 10 lojtarë të dërguar në kombëtare: Ferraris, Guaita, Masetti (1934); Donati, Monzeglio, Serantoni (1938); Conti (1982); Voller, Berthold (1990); Aldair (1994); Qiri (1998); Cafu (2002); De Rossi, Perrotta, Totti (2006).

Beppe Bergomi nella finale del 1982. Getty Images

 8.Interi (19)

Vendi i tretë për zikaltrit, të cilët dërguan 19 lojtarë të shpërndarë në shtatë edicione të ndryshme të Kupës së Botës. Deri në pesë morën pjesë në ekspeditën e vitit 1982, të fituar nga Italia në Spanjë: Allemandi, Castellazzi, Demaria, Meazza (1934); Ferrari, Ferraris, Locatelli, Olmi, Meazza (1938); Bergomi, Marini, Bordon, Oriali, Altobelli (1982); Matthaus, Brehme, Klinsmann (1990); Djorkaeff (1998); Ronaldo (2002); Materazzi (2006).

La Germania vincitrice nel 2014. Getty Images

 9.Bayern Munich (23)

I pari në listë është Hans Bauer, i cili triumfoi në vitin 1954 me Gjermaninë Perëndimore; i fundit, deri më sot, është Corentin Tolisso, kampion në fuqi me Francën. Në vitin 2014, shtatë lojtarë ishin pjesë e kampiones së botës, Gjermanisë: Bauer (1954); Breitner, Schwarzenbeck, Maier, Beckenbauer, Muller, Hoeness, Kapellmann (1974); Reuter, Kohler, Augenthaler, Aumann, Thon, Pflügler (1990); Jorginho (1994); Lizarazu (1998); Neuer, Schweinsteiger, Muller, Lahm, Kroos, Gotze, Boateng (2014); Tolisso (2018).

Gigi Buffon con la coppa del 2006. Ap

 10.Juventusi (25)

Juventus është para të gjithëve. Asnjë ekip nuk ka pritur më shumë kampionë bote në kohën e kurorëzimit të tyre. Veçanërisht mbresëlënës janë 9 bardhezinjtë që fituan Kupën e Botës 1934, e para për Italinë: Bertolini, Varglien, Caligaris, Borel, Combi, Ferrari, Monti, Orsi dhe Rosetta (1934); Foni dhe Rava (1938); Zoff, Cabrini, Gentile, Scirea, Tardelli dhe Rossi (1982); Deschamps dhe Zidane (1998); Buffon, Cannavaro, Del Piero, Camoranesi dhe Zambrotta (2006); Matuidi (2018).