Transmetuar më 18-11-2022, 10:34

Është koha për festime në Dubai. Në edicionin e 13-të të "Globe Soccer", takimi vjetor kushtuar operatorëve të tregut të transfertave, në prani të përfaqësuesve të ligave, federatave, institucioneve dhe klubeve, u dhanë çmime të ndryshme.

Ndër të tjera: lojtari dhe trajneri më i mirë, klubi më i mirë etj. Për kategorinë e menaxherëve, njohje prestigjioze për Paolo Maldini dhe Frederic Massara, drejtues të Milanit. Maldini foli më pas për "Sky":

"Të rinjtë duhet të mbështeten, nuk mund të mbështetemi vetëm në përvojën tonë, duhet ta zbatojmë risitë e kohëve moderne. Gjithmonë ka pasur shumë presion mbi mua si futbollist dhe mbi fëmijët e mi. Nuk e kam përjetuar kurrë lehtësinë që mund të përballojnë sot ndonjëherë të rinjtë”.

Më pas u ndal në të tashmen: "Sfidë Milan-Napoli për titullin? Më kujtohen mirë vitet në të cilat ishte ky duel, i bukur për futbollin italian. Në dy herë ata fituan me Maradonën. Për ne ishte fillimi i 25 viteve sukses. Ky Napoli i sotëm po i lë në hije të gjithë të tjerët.

Jemi vetëm -2 pikë krahasuar me sezonin e kaluar, por jemi -8 pikë larg Napolit. Pra, skuadra e Spallettit ka merita të mëdha. Gjithçka është në dorën e Napolit, që e ka këtë avantazh. Kampionati është i gjatë, do të luftojmë deri në fund”. Një batutë edhe për pyetjen e përjetshme të rinovimit të Rafael Leaos: “Donim të mbyllnim para Kupës së Botës, por nuk u bë e mundur”.