Transmetuar më 10-11-2022, 17:18

SPANJË- Salto de Castro, në Spanjën veriperëndimore, është në shitje dhe çmimi i kërkuar është 260,000 €. I vendosur në kufirin me Portugalinë në provincën e Zamora-s dhe tre orë me makinë nga Madridi, Salto de Castro ka shumë nga ndërtesat që do të prisni t’i gjeni në një qytet të vogël spanjoll.

Sipas BBC, fshati përfshin 44 shtëpi, një hotel, një kishë, një shkollë, një pishinë komunale dhe madje edhe një ndërtesë kazerme që dikur strehonte rojet civile. Por ajo që nuk ka janë banorë. Salto de Castro është braktisur për më shumë se tre dekada.

Pronari e bleu fshatin në fillim të viteve 2000, me synimin për ta kthyer në një pikë turistike, megjithatë, kriza e eurozonës pengoi lulëzimin e planit.

"Pronari kishte ëndrrën për të pasur një hotel këtu, por gjithçka u pezullua. Ai do të donte ende që projekti të realizohej," tha Ronnie Rodríguez, nga Royal Invest, kompania që përfaqëson pronarin.

Në faqen e internetit Idealista në të cilën gjendet prona, pronari rreth të 80-tave shprehet se "Shitet sepse jam urban dhe nuk mund të mbaj mirëmbajtjen" e fshatit. Ajo ka tërhequr interes, me më shumë se 50 mijë vizita që kur u listua një javë më parë me këtë çmim.

Rodríguez tha se 300 njerëz kanë shprehur interes për blerje, me pyetje nga Rusia, Franca, Belgjika dhe Britania e Madhe. Një blerës potencial ka vënë tashmë para për ta rezervuar, tha ai.

Salto de Castro u ndërtua nga kompania e prodhimit të energjisë elektrike Iberduero për të strehuar familjet e punëtorëve që ndërtuan rezervuarin ngjitur, nga fillimi i viteve 1950. Por banorët u larguan pas përfundimit të tij dhe fshati u braktis plotësisht në fund të viteve 1980.

Zona përreth saj është pjesë e asaj që është bërë e njohur si "Spanja e zbrazur", zona rurale me popullsi të rrallë të cilave u mungojnë shumë nga shërbimet që gjenden në qytete dhe qytete. Salto de Castro është nxjerrë në shitje më parë, për 6.5 milionë euro. Megjithatë, pa blerës dhe shumë prej ndërtesave të vandalizuara, çmimi ka rënë.

Çmimi i kërkuar prej 260,000 € është i mjaftueshëm vetëm për një apartament me një dhomë gjumi në zonat me taka të bukura të Madridit ose Barcelonës. Por blerësi eventual i Salto de Castro mund të ketë nevojë për xhepa të thellë, të paktën për të tërhequr vizitorë.