Transmetuar më 25-10-2022, 19:09

Greqi- Një 53-vjeçar u vra me sopatë në Greqi, ndërsa djali i tij 24 vjeç u plagos me thikë.

I ndjeri është pikërisht babai i djalit që dyshohet se përdhunoi një të mitur në një plazh në Halkidiki.

Djali i tij i vogël dyshohet se ka dhunuar studenten 14-vjeçare më 16 shtator në plazhin e Nea Skionit në komunën e Kasandrës, ku edhe ai jeton. Pas denoncimit, policia ka identifikuar të riun dhe është dërguar menjëherë në prokurori.

Pas përfundimit të kërkimit të faljes dhe me vendim të hetuesit 24-vjeçari u la i lirë, me kushte kufizuese: ndalim daljeje jashtë vendit, paraqitje dy herë në muaj pranë komisariatit të vendbanimit të tij si dhe ndalimin e afrimit dhe komunikimit me të miturën. Në të njëjtën kohë, 14-vjeçarja është ekzaminuar nga mjeku mjekësor dhe ka rrëfyer ngjarjen tek psikologu i fëmijëve, ndërsa 24-vjeçari ka mohuar akuzat.

Si ndodhi episodi i përgjakshëm?

Sipas informacioneve, gjithçka ka ndodhur rreth orës 22:00 të enjten e kaluar kur dy vëllezër nga Shqipëria, 27 dhe 47 vjeç, kanë nisur një debat me viktimën 53-vjeç, djalin e tij 24-vjeçar dhe vajzën e tij 18-vjeçare, me të cilat dyshohet se një nga vëllezërit kishte një lidhje.

Në një moment, 27-vjeçari ka goditur me thikë djalin e tij dhe ka shtyrë të renë me të cilën dyshohet se kanë pasur lidhje personale, ndërsa vëllai i tij ka goditur me sëpatë në gjoks 53-vjeçarin, duke i shkaktuar vdekjen. 53-vjeçari i pafat u transportua me autoambulancën e EKAV-it në Qendrën Shëndetësore Kassandra, por tashmë ishte vonë dhe u konstatua i vdekur. Dy vëllezërit e moshës 27 dhe 47 vjeç u arrestuan mesditën e së nesërmes nga oficerët e policisë së Departamentit të Sigurisë Poligyros dhe u dërguan në Prokurorinë e Polygyros. Më pas ata janë transferuar në burgjet e Nigritës.