Transmetuar më 03-10-2022, 12:03

Deri disa sezone më parë, Barça mbështetej në instinktin e golave të Leo Messit në çdo ndeshje. Xavi tani ka një tjetër sulmues të spikatur që bën diferencën, fiton pikë dhe është frikësues i kundërshtarëve.

Siç ndodhi me Bayernin, Robert Lewandowski është bërë arma kryesore e Barçës. Në vetëm një muaj e gjysmë garë, rekordet e tij tashmë janë të pabesueshme. Sulmuesi polak ka shënuar 12 gola (9 në La Liga dhe 3 në Champions) në vetëm 9 ndeshje dhe 719 minuta.

Ai është vetëm një gol larg nga totali i arritur prej dy golashënuesve më të mirë të Barçës në sezonin 2021-2022, të cilët ishin Memphis Depay (12 gola në La Liga dhe një në ‘Europa League’) dhe Aubameyang (11 gola në La Liga dhe një në Evropë).

Përshtatja e Lewandowskit është e shkëlqyer. Në një kohë të shkurtër ai ka krijuar një kimi të mirë me të gjithë skuadrën, që i shërben topa në maksimum. Ansu fati edhe më shumë. Ai shënon mesatarisht një gol çdo orë (59.9 minuta) dhe zakonisht zhbllokon rezultatin.

E ka bërë këtë deri në katër herë në La Liga: ndaj Real Sociedad, Valladolid, Elche dhe Mallorca. Përveç kësaj, ai është "Pichichi" i La Liga-s me 9 gola, tre më shumë se i dyti që e ndjek, Borja Iglesias.