Transmetuar më 28-09-2022, 08:41

GREQI- Detaje të reja mësohen nga ‘banda e konvikteve’ në Greqi. Shqiptari Esmin Ferhati, i cili plagosi ditën e djeshme me kaçavidë oficeren e policisë, jetonte prej katër vitesh në konvikt. Tre katet e konviktit të vjetër të kampusit ishin kthyer në një seli të banditëve shqiptarë, raporton Protothema. Ato jepnin 100 euro në muaj për çdo dhomë mirëpo nuk paguanin energji dhe ujë.

Banda e shqiptarëve qarkullonte me Mercedes dhe shijonte jetën e luksit me paratë e përfituara nga grabitjet, pazaret e drogës, vjedhjet dhe madje edhe nga rrëmbimet. 30-vjeçari shqiptar, njihej si “Esko ”. Ai akuzohet për rrëmbimin e një fëmije të mitur, djalin e një gazetari madje e fshehu në rezidencat studentore.

Ndaj “Eskos” janë ngritur pesë çështjet penale. Ai jetonte në Greqi me partneren e tij, me fëmijën e tyre të porsalindur dhe vëllain “Erko”.

Brenda banesave vepronin në dy-tre grupe të ndryshme dhe me azilin e siguruar nga zona dilnin vetëm për të grabitur banka, supermarkete dhe për të shitur drogë. Studentëve që kërkonin të futeshin në dhoma, u thuhej se ishin të zëna, ndërsa drejtuesit deklaronin se ato nuk ishin funksionale dhe se duheshin rinovuar.

Kreu i madh i bandës së Universitetit Politeknik konsiderohet të jetë 30-vjeçari “Esko”.

Një nga gabimet e bëra nga banditët mashtrues të Kampusit, është se ata ngarkonin video të shfrytëzimeve të tyre në Tik-Tok. Material me armë, pistoleta, makina të shtrenjta, ora dhe shumë para, që provokuan ndjekësit e tyre t’i "fusin në dorë" pasi i shihnin të jetonin pa punuar asnjëri prej tyre. Grabitjet, sidomos në orët e para të mëngjesit , por edhe trafiku i drogës, kanë qenë burimet e “parave të zeza” të bandës, ndërsa në dosjen voluminoze të çështjes, e cila u krijua nga Nëndrejtoria e Sigurimit të Athinës, përfshihen ngjarje që përshkruajnë në mënyrën më të gjallë veprimin e bandës.