Transmetuar më 25-09-2022, 23:37

Itali- Janë mbyllur votimet në Itali.

Pas orës 23.00, orari zyrtar i përfundimit të procesit, janë publikuar edhe exit-pollet e para.

Në exit-pollin e publikuara nga televizioni Rai1, bien në sy projeksioni për një fitore të thellë të qendrës së djathtë, të përbërë nga Forza Italia e Silvio Berluskonit, Lega Nord e Mateo Salvinit dhe Fratelli d’Italia e Giorgia Melonit.

Kjo e fundit pritet të jetë kryeministrja e re e Italisë, me të djathtët që pritet të drejtojnë vendin pa patur nevojën e partive të tjera në koalicion.