Transmetuar më 22-09-2022, 12:45

Qetësia ju ndihmon të fitoni në futboll. Dhe kur papritur ndaloni së bëri atë, ose të paktën gjërat bëhen shumë më të ndërlikuara, tronditja ka të ngjarë të jetë e rëndë. Për informacion, në “Säbener Straße”, fillimi i kampionatit nga Bayern Munich po shkakton shumë pakënaqësi.

Skuadra e Julian Nagelsmann e hapi shumë mirë sezonin, duke fituar Superkupën. Më pas diçka u bllokua, jo aq shumë në Evropë, ku bavarezët kanë mundur Interin dhe Barcelonën, por në Bundesligë nuk kanë fituar prej katër ndeshjesh. Dhe humbja ndaj Augsburgut i përkeqëson shpirtrat.

Deri në atë pikë sa ndër gjërat që i atribuohen trajnerit Nagelsmann është edhe… pamja. Në të vërtetë, pamjet e shumta të ndryshme, të gjitha mjaft “cool”, e kanë vënë nën akuzë Nagelsmann në stolin e Bayernit. “AS” sqaron se brenda klubit është dikush që kritikon trajnerin, duke shpjeguar se “futbolli nuk është një shfaqje e tillë”.

Me pak fjalë, më pak “pasarela” dhe më shumë rezultate. “Mini-Mourinho” nga Landsberg am Lech është një adhurues i veshjeve të veçanta, kjo ishte kuptuar që në ditët e tij në stolin e RB Leipzig ku, midis xhaketave, jelekëve të stilit Southgate dhe kostumeve me ngjyra të papritura, ngjasonte si model.

Por me sa duket, janë problemet e skuadrës në fushë, ato që çojnë në kritika, të cilat në një situatë tjetër ndoshta nuk do t’i kishte shkuar kurrë në mendje askujt. Është gjithashtu e vërtetë, megjithatë, se Nagelsmann po bën vërtet pjesën e tij për t’u sulmuar për atë që ndodh jashtë fushës (ose të paktën, në fushë, por jo në kuptimin sportiv të termit).

Pak muaj më parë bëri bujë edhe lidhja e tij me gazetaren Lena Wurzenberger, e cila punonte për “Bild” si korrespondente e Bayern Munich. Fakti që të dy dolën hapur e detyroi gazetaren të braktiste rolin e saj, duke u zhvendosur në pjesën josportive të redaksive të gazetës.

Megjithatë, e vendosi trajnerin në qendër të vëmendjes dhe të thashethemeve, diçka që në “Allianz Arena” nuk pëlqehet veçanërisht. Megjithatë, pavarësisht gjithçkaje, Oliver Kahn së fundi konfirmoi besimin e tij ndaj Nagelsmann. Por kush e di nëse ndonjë veshje e ekzagjeruar… do ta bëjë atë të ndryshojë mendje!