Transmetuar më 16-09-2022, 13:24

Humbja e peshës në një muaj është qëllimi i shumë njerëzve. Por humbja e peshës nuk duhet të jetë një objektiv sakrifikues, trishtues apo zhgënjyes. Nuk duhet të ndalojmë kurrë së shijuari ushqimin, të jemi të uritur apo të numërojmë çdo kalori.

Ne duhet të mësojmë të hamë në mënyrë të ekuilibruar. E krahas kësaj mund të shtojmë kur kemi nevojë edhe disa ushqime me veti diuretike, antioksidante dhe dobësuese që na ndihmojnë të arrijmë pak nga pak qëllimin.

Më poshtë, ne ndajmë tre përbërës natyralë që mund të jenë të dobishëm kur shmangni konsumimin e pijeve dhe ushqimeve industriale dhe ultra të përpunuara.

Humbni peshë në një muaj në mënyrë të shëndetshme

Ne zakonisht i lidhim dietat për humbje peshe me fazat e mbingarkesës, fajit, zhgënjimit, nervozizmit, etj. Kjo ndodh sepse shumica e planeve për humbje peshe na detyrojnë të shkurtojmë kaloritë dhe të jemi të uritur. Gjithashtu heqim dorë nga të gjitha llojet e ushqimeve të shijshme.

Megjithatë, që një dietë të jetë e suksesshme në afat të shkurtër dhe afatgjatë, ne duhet të ndryshojmë mënyrën se si e kuptojmë atë dhe ta transformojmë në zakone të mira. Ne mund t’i përfshijmë këto në rutinën tonë për të shijuar gjithmonë një dietë të ekuilibruar dhe tërheqëse, si dhe disa teka sporadike.

Për të arritur humbje peshe në një muaj duhet të përfshijmë në dietë disa ushqime me veti dobësuese. Në këtë mënyrë do ta arrijmë qëllimin tonë me më pak përpjekje dhe pa ndalur së ngrëni.

Bebida de jengibre, limón y miel

Ushqimet për humbje peshe

A ka ushqime për të humbur peshë? A nuk kanë të gjithë kalori? Ato ekzistojnë dhe kanë kalori, por trupi shpenzon shumë më tepër energji për t’i tretur ato sesa na japin. Përveç kësaj, ato kanë veti që na ndihmojnë të humbasim kilogramët më lehtë.

Limonët janë një frut me veti antioksiduese, sepse përmbajnë vitaminë C, acide organike dhe flavonoide. Prandaj, në asnjë dietë të shëndetshme nuk mungon për humbjen e peshës.

Mund ta përdorim të gjithë limonin, si tulin ashtu edhe lëvoren, prandaj rekomandojmë t’i lani mirë me ujë të bollshëm përpara se t’i konsumoni.

Xhenxhefili, kjo erëz ekzotike dhe aromatike, me një shije kurioze pikante dhe freskuese, ka virtytin e përshpejtimit të metabolizmit, gjë që duket se ndihmon në djegien e kalorive.

Shumë njerëz fitojnë peshë lehtësisht për shkak të një metabolizmi të ngadaltë. Edhe pse kjo mund të përmirësohet me ushtrime dhe zakone të mira, disa ushqime si xhenxhefili gjithashtu na ndihmojnë ta përshpejtojmë atë.

Përveç kësaj, xhenxhefili konsiderohet se rregullon nivelet e glukozës dhe kolesterolit në gjak dhe na lejon të kontrollojmë oreksin në mënyrë natyrale.

Farat Chia janë plotësuesi ideal për të humbur peshë në mënyrë të shëndetshme dhe për të rregulluar funksionin e zorrëve, pavarësisht nëse vuajmë nga kapsllëku apo jo.

Këto fara të vogla na ndihmojnë të reduktojmë fryrjen e barkut duke nxitur kullimin e zorrëve. Përveç kësaj, ato kanë shumë veti të tjera të dobishme, falë fuqisë së tyre antioksiduese dhe përmbajtjes së proteinave dhe fibrave.

Në mënyrë që ato të prodhojnë këto efekte në trup, duhet t’i lëmë gjithmonë të kavërdisen në përbërje për disa orë përpara se t’i konsumojmë.

Ilaçi për të humbur peshë në një muaj

Për të humbur peshë, ka nga ata që përfshijnë ilaçin e mëposhtëm në dietën e tyre, një herë në ditë (në mëngjes me stomak bosh, në mes të mëngjesit ose në mes të pasdites).

Vaso de jugo de limón con semillas de chía.

Përbërësit

1 limon.

2 gota ujë (500 ml).

3 lugë çaji fara chia (14 g).

Xhenxhefil i freskët i grirë ose pluhur (2.5 g).

Opsionale: mjaltë ose stevia.

Përgatitja

Një natë më parë do të njomni farat chia në dy gota me ujë.

Të nesërmen në mëngjes do t’i tundni farat dhe ujin së bashku me lëngun e limonit dhe xhenxhefilin.

Për të shumëfishuar efektet e dobishme mund të grijmë pak nga lëvozhga e limonit, e cila është më e pasur në lëndë ushqyese se tuli.

Mund të shtojmë mjaltë ose stevia për ta ëmbëlsuar pak.

Shënim për konsumin tuaj

Në asnjë rast kjo pije nuk duhet të zëvendësojë një vakt kryesor, sepse kjo mund të dekompensojë trupin dhe të ndalojë marrjen e lëndëve ushqyese që na duhen për të qenë të shëndetshëm.

Nëse duam të humbim peshë në mënyrë të shëndetshme, mund ta konsiderojmë konsumimin e kësaj pije si pjesë e një diete të ekuilibruar dhe një stili jetese aktive. Dhe nëse kemi dyshime se si të kemi një dietë të mirë, gjithmonë mund të konsultohemi me një mjek ose një nutricionist. Profesionistët do të jenë në gjendje të na këshillojnë siç duhet, në varësi të nevojave dhe objektivave tona.

Duke ngrënë mirë dhe duke ushtruar të paktën 3 herë në javë, ne mund të humbim peshë në mënyrë të shëndetshme.