Transmetuar më 28-08-2022, 08:33

BRITANI- Shitet makina ‘Ford Escort RS Turbo’ e princeshës Diana. Makina personale e princeshës Diana u shit për 737.000 funte (869.000 euro), dhe shitja u organizua në prag të 25-vjetorit të vdekjes së saj në Paris. Makina ishte prodhim i vitit 1985 dhe iu shit një blerësi të paidentifikuar në Mançester.

Princesha britanike udhëtoi me veturën e saj nëpër Londër e vetme, por gjithmonë e shoqëruar nga një roje sigurie.

Shitja u mbajt katër ditë para 25-vjetorit të vdekjes së Dianës (36) në një aksident automobilistik në Paris. Diana ishte gruaja e Princit Charles me të cilin ka djemtë princërit William dhe Harry.