Transmetuar më 14-08-2022, 00:25

Këto janë fotot më të çuditshme të javës që po mbyllet nga mbarë bota. Veçojmë atë të shkrepur në Kosovë të kësaj gruaje që veshi kostum dhe grim tradicional për dasmën e saj.

Melissa Guerrero, një shtetase amerikane me origjinë meksikane, vesh grim tradicional dasme dhe një kostum tradicional gjatë ceremonisë së saj të dasmës në fshatin Donje Ljubinje, afër Prizrenit, Kosovë, 5 gusht 2022. REUTERS/Fatos Bytyci

Qeni Derbi garon në Kampionatin Botëror të Surfing për Qentë në Pacifica, Kaliforni, SHBA. REUTERS/Carlos Barria

Një konkurrente hidhet në ujë gjatë një konkursi zhytjeje nga shkëmbi pranë fshatit bohem të Hrimezdice, Republika Çeke. REUTERS/David W Cerny

Një pjesëmarrës bën gjeste gjatë festivalit Fontanka-SUP- stand up paddle boarding në Shën Petersburg, Rusi. REUTERS/Anton Vaganov

Një burrë dhe disa fëmijë mbi një motor në një rrugë të përmbytur, pas shirave në Karaçi, Pakistan. REUTERS/Akhtar Soomro

Piotr Niemiec, 26 vjeç, nga Zory shikon teksa merr pjesë në Festivalin e 28-të Pol’and’Rock, i njohur më parë si Woodstock Festival Poland, në Czaplinek, Poloni. REUTERS/Kacper Pempel

Gratë muslimane i ofrojnë ëmbëlsira në një copë kartoni kryeministrit indian Narendra Modi për të kremtuar në prag të festivalit hindu të Raksha Bandhan në Ahmedabad, Indi. REUTERS/Amit Dave

Një burrë pushon ndërsa zyrtarët zgjedhorë dhe stafi i votimit presin për të përpunuar fletëvotimet në një qendër numërimi të Komisionit të Pavarur Zgjedhor, pas zgjedhjeve të përgjithshme në Nairobi, Kenia. REUTERS/James Oatway

Një artist ukrainas Viacheslav Rybka, pikturon makina të shkatërruara gjatë sulmit të Rusisë në Ukrainë dhe më pas të mbledhura nga vende të ndryshme, në qytetin e Irpin në rajonin e Kievit, Ukrainë. REUTERS/Gleb Garanich

Një grua muslimane shiite prek këmbën e një kali të ashtuquajtur të shenjtë, simbolik për fat të mirë, gjatë një procesioni Muharrem që shënon Ashura në Kalkuta, Indi. REUTERS/Rupak De Chowdhuri

Një gaforre merimangë është parë pranë plazhit Porthgwidden në St Ives, Cornwall, Britani. REUTERS/Tom Nicholson

Mbështetësit e liderit populist irakian Moqtada al-Sadr freskohen gjatë temperaturave të larta teksa marrin pjesë në një protestë në ndërtesën e parlamentit, mes krizës politike, në Bagdad, Irak. REUTERS/Khalid Al-Mousily

Një grua merr pjesë në ceremoninë e betimit të Presidentit të zgjedhur të Kolumbisë, Gustavo Petro, në Plaza de Bolivar, në Bogota, Kolumbi. REUTERS/Mariana Greif

Neymar i Paris St Germain feston duke shënuar golin e parë kundër Clermont, në Stadiumin Gabriel Montpied, Clermont-Ferrand, Francë. REUTERS/Stephane Mahe

Një skulpturë e bërë nga artisti kilian Norton Maza shfaqet në një ekspozitë të quajtur ‘Analogjitë e realitetit’ në Muzeun e Artit Bashkëkohor, në Santiago, Kili. REUTERS/Ivan Alvarado

Një tifoz ende i vogël i Newcastle United, brenda stadiumit, para ndeshjes. Action Images nëpërmjet Reuters/Lee Smith

Njerëzit kërcejnë në një shesh në rrethin Tamsui të qytetit të Ri Taipei, Tajvan. REUTERS/Jameson Wu

Anëtarët e një grupi popullor ‘Diablada’ kërcejnë gjatë festimeve të përvjetorit të themelimit të Bolivisë, në Santiago, Kili. REUTERS/Ivan Alvarado

Njerëz të veshur me pajisje për snorkeling shihen në një plazh në ishullin Liuqiu, një pikë turistike e njohur për breshkat e detit, në Tajvan. REUTERS/Ann Wang

Një aeroplan pasagjerësh është parë me hënën e plotë në Moskë, Rusi. REUTERS/Maxim Shemetov