Transmetuar më 03-07-2022, 08:29

SHBA- Vriten tragjikisht tre oficerë policie në shtetin amerikan të Kentakit në SHBA.. Ata shkuan të dorëzonin një urdhër për një burrë të akuzuar për dhunë në familje. Sherifi i qarkut Floyd John Hunt deklaron për BBC se oficerët ishin përballur me “ferrin” kur arritën në shtëpinë e burrit.

Oficerët që vdiqën janë kapiteni Ralph Frasure, zëvendësi William Petry dhe Jacob Chaffins. K9 Drago, një nga qentë që zotëronte zoti Chaffins, gjithashtu vdiq.

Kapiteni Frasure punoi në Departamentin e Policisë në Prestonsburg, Kentaki, për 39 vjet. Departamenti tha se ai kishte shërbyer “me nder dhe lavdi deri në sekondën e fundit”. Burrat u përballën me një breshëri plumbash nga një pushkë kur shkuan në shtëpinë në Main Street pak para orës 19:00 me kohën lokale (mesnatë GMT).

Të shtënat vazhduan për gati tre orë para se i dyshuari Lance Storz të merrej në paraburgim, pasi ishte dorëzuar pas negociatave që përfshinin anëtarët e familjes së tij.

“Ky është një mëngjes i vështirë për Commonwealth tonë,” tha guvernatori i shtetit Kentucky Andy Beshear në një postim në mediat sociale.

Trupat e Policisë së Shtetit të Kentakit kanë nisur hetim për të shtënat ndërkohë që autori i dyshuar është vënë në pranga.