Transmetuar më 15-05-2022, 22:11

Spitali në qytetin e vogël ukrainas të Bakhmut nuk ishte menduar kurrë të priste ambulancat në radhë të gjata që sjellin të plagosurit nga vija e parë e fushës më të madhe të betejës në Evropë.

As paramedikët vullnetarë nuk prisnin që të ishin në vijën e parë të një beteje brutale tankesh, brenda zonave të shpërthimit të raketave dhe granatimeve.

Një infermiere pastron gjakun nga ushtari vullnetar Maksim, i cili u plagos nga predha gjatë luftimit

"Nuk kam parë kaq shumë tragjedi njerëzore më parë. Vuajtje absolutisht të panevojshme," thotë Elena Bulakhtina, një kanadeze me origjinë ruse, e cila iu bashkua Spitalit të Parë Vullnetar Mobile Pirogov, ku aktivizohet një grup profesionistësh civilë të kujdesit shëndetësor të përkushtuar për ofrimin e kujdesit mjekësor në vijën e parë.

Elena Bulakhtina, një kanadeze me origjinë ruse nga Spitali i Parë Lëvizës Vullnetar Pirogov, mban qenin e saj Rica, të cilin e shpëtoi gjatë një misioni

Detyra kryesore e spitalit tani është të "stabilizojë" të plagosurit që vijnë nga zona e betejës rreth qytetit të Popasna në rajonin e Luhansk, në mënyrë që ata të mund të transferohen në spitale më të mëdha në Ukrainën perëndimore, më larg nga beteja kryesore.

"Çdo rus që mund të bëjë diçka konkrete për të ndihmuar Ukrainën, jo vetëm të ulet në Facebook… duhet të bëjë vërtet diçka," thotë Elena Bulakhtina.

Ajo po përdor aftësinë e saj për të folur rusisht për të komunikuar me ukrainasit nga rajone si Donbasi, ku dominon gjuha ruse. Elena e konsideron veten me fat që ka një pasaportë kanadeze dhe trajnim mjekësor që i lejoi hyrjen në vend.

Një derë prej druri, që përdorej si barelë, shihet e lyer me gjak jashtë urgjencës.

Shefi i saj, Svitlana Druzenko, thotë: "Kur lufta sapo kishte filluar, pyesja veten se çfarë viktimash do të sillte. Dhe tani shoh se numri i viktimave është thjesht i madh… Njerëzit po vdesin – dhe po vdesin në të gjitha qytetet."

Svitlana Druzenko, nga Spitali i Parë Lëvizës Vullnetar Pirogov, brenda një dhome spitali që përdoret për të ruajtur ilaçet e dhuruara

Shkalla e madhe e vijës së frontit që shtrihet për qindra kilometra i ka shtrirë burimet e Ukrainës deri në kufi.

Disa nga ambulancat që mbërrijnë në spital janë gjermane ose polake të përdorura. Pak metra larg hyrjes së urgjencës, një derë druri e përdorur si barelë shtrihet e mbuluar me gjak të tharë.

Ne kemi ardhur nga ferri," tha Igor, një ushtar me pamje të rraskapitur, i mbuluar me baltë, i cili iu bashkua luftimeve disa ditë pasi pushtimi filloi në shkurt. Ai është në mesin e një grupi ushtarësh të diagnostikuar me goditje predhash ose post-traumatik. çrregullim stresi, duke pritur në spital për t’u evakuuar.

Ushtari vullnetar ukrainas, Igor, i cili po shërohet nga goditja e predhave, pret të evakuohet në një spital më të madh

Na sulmuan me çdo gjë – artileri, aeroplanë – kishte granatime kudo, ditë e natë”, tha ai. “Ne ishim në betejë për gati gjashtë ditë. Popasna është shkatërruar plotësisht”.

Rusia dërgoi dhjetëra mijë trupa në Ukrainë më 24 shkurt në atë që e quajti "një operacion special" për të çmilitarizuar dhe "denazifikuar" fqinjin e saj jugor.

Një punonjës mjekësor qëndron pranë një ushtari të plagosur në një barelë, i mbështjellë me një batanije

Ukraina dhe aleatët e saj e hedhin poshtë këtë si një pretekst të pabazë për luftë.

Alessandro, një tjetër pjesëtar i grupit të ushtarëve, përfiton nga pritja për një video-chat me mbesën e tij, e cila ka arritur të ikë në Poloni. "Familja ime është e sigurt atje ndërsa ne po kalojmë këtë."

Ushtari vullnetar ukrainas, Alessandro, telefonon me video familjen e tij që iku në Poloni

Një ambulancë duhet të evakuojë dy luftëtarë në një hapësirë ​​që normalisht merr vetëm një pacient. Njëri ka një dëmtim në shtyllën kurrizore. Mjekët thonë se jeta e tij nuk është në rrezik, por ai mund të humbasë përdorimin e krahëve dhe këmbëve.

Rreth 70 km (44 milje) në veriperëndim të Bakhmutit, vullnetarja 20-vjeçare Aleksandra Pohranychna nuk ka as një ambulancë.

Vullnetarja ukrainase, Aleksandra Pohranychna, 20 vjeç, bisedon me ushtarë gjatë detyrës

Ajo është e vetmja ndihmëse që i shërben njësisë së saj dhe pret në qytetin e Sviatohirsk derisa ushtarët ta marrin atë në front ose t’i sjellin të plagosurit tek ajo.

“Vendosa të bashkohem dhe të ndihmoj”, thotë ajo. "Ne duhet ta bëjmë këtë."

(Përktheu noa.al. Një prodhim i Reuters. Foto Kezia Levitas; Raportimi nga Jorge Silva dhe Ivan Lubysh-Kirdey; Shkruar nga Kevin Liffey)

Bashkohu me kanalin e NOA WhatsApp për lajmet më të fundit direkt në celularin tënd