Transmetuar më 28-03-2022, 07:56

“CODA”, është shpallur filmi më i mirë 2022. Filmi ka në qendër njerëzit që nuk dëgjojnë dhe përpjekjet e tyre për të kuptuar botën.

Me regji dhe skenar të Sian Heder, “CODA” u nominua dhe u shpall fitues gjithashtu për “Aktorin më të mirë në rol joprotagonist” dhe “Skenarin më të mirë të përshtatur”.

Aktori Troy Kotsur i filmit “CODA” është aktori (mashkull) i parë nga komuniteti i njerëzve që nuk dëgjojnë, që fiton një Oscar, ndërsa ai mori “Aktori më i mirë në rol joprotagonist”. Jessica Chastain fitoi çmimin Oscar për aktoren më të mirë të dielën mbrëma për rolin e Tammy Faye Bakker në “The Eyes of Tammy Faye”.

Fituesit në çdo kategori:

FOTO MË TË MIRË

“Belfast” “CODA” *FITUES “Mos shiko lart” “Drej makinën time” “Dune” “Mbreti Richard” “Pica me jamball” “Rrugica e makthit” “Fuqia e qenit” “Historia e West Side”

AKTREJA NE ROLI MBËSHTETJES Jessie Buckley, “Vajza e humbur” Ariana DeBose, “West Side Story” *FITUES Judi Dench, “Belfast” Kirsten Dunst, “Fuqia e qenit” Aunjanue Ellis, “Mbreti Richard” AKTORI NË ROL MBËSHTETËSE Ciaran Hinds, “Belfast” Troy Kotsur, “CODA” *FITUES Jesse Plemons, “Fuqia e qenit” JK Simmons, “Being the Ricardos” Kodi Smit-McPhee, “Fuqia e Qenit”

FILM NDËRKOMBËTAR me metrazh të gjatë

“Drive My Car” *FITUES “Ik” “Dora e Zotit” “Lunana: Një jak në klasë” “Njeriu më i keq në botë” DOKUMENTAR (SHKURTËR) “E dëgjueshme” “Më drejto në shtëpi” “Mbretëresha e Basketbollit” *FITUES “Tri këngë për Benazirin” “Kur ishim ngacmues”

AKTIVOR DOKUMENTAR “Ngjitja” “Atika” “Ik” “Summer of Soul” *FITUES “Të shkruash me zjarr” KËNGA ORIGJINALE “Mbreti Richard” “Encanto” “Belfast” “Nuk ka kohë për të vdekur” *FITUES “Katër ditë të mira”

FILM TË ANIMACIONIT TË GJYKRAVE “Encanto” *FITUES “Ik” “Luca” “Mitchells kundër makinës” “Raya dhe Dragoi i fundit”

SKENPLAT E PËRMATUR

“CODA” *FITUES “Drej makinën time” “Dune” “Vajza e humbur” “Fuqia e qenit” SKENAL ORIGJINAL “Belfast” *FITUES “Mos shiko lart” “Mbreti Richard” “Pica me jamball” “Njeriu më i keq në botë”

AKTOR NE ROL KRYER Javier Bardem, “Të jesh Ricardos” Benedict Cumberbatch, “Fuqia e qenit” Andrew Garfield, “Tick, Tick… Boom!” Will Smith, “King Richard” *FITUES Denzel Washington, “Tragjedia e Makbethit”

AKTORJA NË ROL KRYESORE Jessica Chastain, “The Eyes of Tammy Faye” *FITUES Olivia Colman, “Vajza e humbur” Penelope Cruz, “Nënat paralele” Nicole Kidman, “Being the Ricardos” Kristen Stewart, “Spencer”

DREJTOR Kenneth Branagh, “Belfast” Ryusuke Hamaguchi, “Drive My Car” Paul Thomas Anderson, “Pica me jamball” Jane Campion, “Fuqia e Qenit” *FITUES Steven Spielberg, “Historia e West Side”

DIZAJNI I PRODHIMIT “Dune” *FITUES “Rrugica e makthit” “Fuqia e qenit” “Tragjedia e Makbethit” “Historia e West Side”

KINEMATOGRAFIA “Dune” *FITUES “Rrugica e makthit” “Fuqia e qenit” “Tragjedia e Makbethit” “Historia e West Side”

KOSTUMOS DIZAJNI “Cruella” *FITUES “Cyrano” “Dune” “Rrugica e makthit” “Historia e Westside”

ARRITJE NË TINGULL “Belfast” “Dune” *FITUES “Nuk ka kohë për të vdekur” “Fuqia e qenit” “Historia e Westside”

SKEDA E SHKURTËR E ANIMATUR “Çështjet e Artit” “Bestia” “Boxballet” “Robin Robin” “Fshirësja e xhamit të përparmë” *FITUES

FILM I SHKURTËR LIVE Aksion “Ala Kachuu – Merr dhe Vrapo” “Fustani” “Lamtumirë e gjatë” *FITUES “Në mendjen time” “Te lutem prit”

REZULTATI ORIGJINAL “Mos shiko lart” “Dune” *FITUES “Encanto” “Nënat paralele” “Fuqia e qenit”

EFEKTET VIZUALE “Dune” *FITUES “Djalë i lirë” “Nuk ka kohë për të vdekur” “Shang-Chi dhe legjenda e dhjetë unazave” “Spider-Man: No Way Home”

EDITIMI I FILMIT “Mos shiko lart” “Dune” *FITUES “Mbreti Richard” “Fuqia e qenit” “Tick, Tick… Boom!”

GRIM DHE PARKURË “Coming 2 America” “Kruella” “Dune” “The Eyes of Tammy Faye” *FITUES “Shtëpia e Gucci”