Transmetuar më 13-01-2022, 20:50

Shumë diplomatë amerikanë që shërbejnë në Paris dhe Gjenevë kanë përjetuar simptoma të ngjashme me sëmundjen misterioze të njohur si Sindroma e Havanës.

Duke cituar burime anonime, Wall Street Journal raportoi të enjten se diplomatët amerikanë në të dy qytetet janë goditur me raste të dyshuara të sëmundjes së pazakontë.

Sipas WSJ, Uashingtoni u njoftua për rastet kur ato u raportuan fillimisht në verë.

Të paktën tre zyrtarë amerikanë që shërbenin në Gjenevë thuhet se u sëmurën nga sëmundja dhe të paktën njëri prej tyre u dërgua nga Zvicra në SHBA për trajtim. Misioni me sa duket më vonë informoi stafin për rastet në një mbledhje të përbashkët.

Diplomatët u inkurajuan të raportonin çdo simptomë të pazakontë në Paris pasi zyrtarë të lartë të ambasadës theksuan një rast të dyshuar.

Duke iu përgjigjur raportit të enjten, Sekretari i Shtetit Antony Blinken i tha MSNBC se agjencitë e inteligjencës amerikane nuk kishin gjetur se çfarë po shkaktonte simptomat.

Zyrtarët e prekur janë mes rreth 200 të tjerëve që janë sëmurë me sëmundjen e pashpjegueshme në shtete të tjera. Disa raporte sugjerojnë se gjysma e të sëmurëve kanë qenë punonjës të CIA-s.

Duke folur në nëntor, Blinken këmbënguli se administrata Biden ishte e fokusuar në gjetjen e burimit të sëmundjes që ka prekur kaq shumë zyrtarë amerikanë. Administrata e tij e ka quajtur atë një " incident shëndetësor anormal".

Sëmundja u raportua për herë të parë nga diplomatët që shërbenin në Ambasadën e SHBA në Havana më shumë se pesë vjet më parë me simptoma duke përfshirë dhimbje koke, marramendje, zhurma në veshë dhe marramendje, si dhe probleme me shikimin, dëgjimin dhe ekuilibrin.

Të sëmurët kanë raportuar simptoma vite pasi u sëmurën për herë të parë, ndërsa një studim zbuloi se disa pacientë kishin përjetuar lëndime traumatike të trurit./noa.al