Transmetuar më 12-01-2022, 12:11

Dy burra janë filmuar duke kryer seks në mes të Akropolit.

Skandali ka tronditur Greqinë dhe qytetarët janë shprehur mjaft të irrituar.

Akropoli konsiderohet si monumenti arkeologjik më i rëndësishëm në vend.

Një zëdhënës i ministrisë së kulturës tha se ata kishin nisur një hetim për videon në vendin e listuar në UNESCO.

Ata duan të gjejnë sa më shpejt përgjegjësit për këtë ngjarje të paligjshme. Skena erotike mes dy burrave është konsideruar si një ‘akt politik’.

Filmi 36-minutësh u shfaq për herë të parë për një audiencë të vogël më 16 dhjetor në Universitetin e Selanikut në veri të vendit, pa shkaktuar bujë.

Ishte shfaqja e saj në internet të premten e kaluar që shkaktoi reagime.

Tashmë kërkohet hetim i plotë dhe rivendosje në vend e ‘dinjitetit’ të monumentit.