Transmetuar më 10-08-2021, 16:30

Gjatë 24 orëve të fundit në Maqedoni janë kryer 5,809 teste nga të cilat janë rezultuar 518 raste të reja me COVID-19.

Vatrat e reja të infektimeve janë regjistruar në:

• Shkup – 179

• Tetovë – 96

• Gostivar – 65

• Kumanovë – 35

• Kërçovë – 29

• Strugë- 20

• Manastir – 14

• Ohër dhe Strumicë – nga 11

• Dibër – 10

• Kavadar – 7

• Veles – 6

• Koçanë – 5

• Prilep dhe Berovë – nga 4

• Shtip, Vinicë dhe Makedonski Brod – nga 3

• Gjevgjeli, Resnje, Radovish, Dellçevë dhe Pehçevë – nga 2

• Kriva Pallankë, Probishtip dhe Demir Kapija – nga 1.

Janë regjistruar 4 persona që kanë ndërruar jetë: 2 nga Shkupi (71 dhe 88 vjeç), një nga Tetova (75 vjeç) dhe Dibra (67 vjeç).

Janë regjistruar 31 pacientë të rikuperuar:

• Shkup – 13

• Kumanovë – 6

• Gostivar – 5

• Tetovë – 4

• Strumicë – 2

• Manastir – 1.

Deri më tani, janë kryer gjithsej 1,028,102 teste të Covid-19 në vend. Numri i përgjithshëm i personave të diagnostikuar me COVID-19 në vendin tonë që nga fillimi i epidemisë është 158,681, numri i pacientëve të rikuperuar është 150,587, numri i të vdekurve është 5,513, dhe numri i rasteve aktive është 2,581

Bashkohu me kanalin e NOA WhatsApp për lajmet më të fundit direkt në celularin tënd