Transmetuar më 05-08-2021, 22:47

Këngëtari serb, Goran Bregoviç, i cili ka frymëzuar masakrat e serbëve kundër shqiptarëve të Kosovës, është ftuar në festën e birrës që mbahet çdo vit në Korçë që do të zhvillohet më 18 -22 gusht. Shumë artistë dhe personalitete kanë bërë thirrje për ta bojkotuar këngëtarin serb.

Për këtë ngjarje ka reaguar sot edhe analisti nga Kosova, Berat Buzhala.

Buzhala shkruan në një postim në Facebook se, në vitin 2015, këngëtari serb, Goran Bregoviç mbajti koncert në Sevastopol të Krimesë dhe e mbështeti pushtimin rus, ani pse atje u kryen shumë masakra. Ai kishte deklaruar se Rusia është madhështore, kurse Perëndimi është paranojak. Për shkak të kësaj, Ukraina dhe Polonia ia anuluan koncertet.

Postimi i plotë i Berat Buzhalës

Ne vitin 2015 kengetari serb Goran Bregovici mbajti koncert ne Sevastopol te Krimese dhe e mbeshteti pushtimin rus, ani pse atje u kryen shume masakra. Ai kishte deklaruar se Rusia eshte madheshtore, kurse Perendimi eshte paranojak.

Per shkak te kesaj Ukraina dhe Polonia ia anuluan koncertet.

Ne anen tjeter Korça dhe Shqiperia nuk dorezohen. Deshirojne qe te mos e perziejne artin dhe kulturen me politiken. Shume mire nana Shqipni, ti po e din, ti grahi.

Cka ju ben me besu qe ai i mbeshteti masakrat ruse ne krime, kurse paska qene neutral ndaj atyre ne Kosove, Bosnje dhe Kroaci?

Ky dhe shumica derrmuese e artisteve te Serbise kane qene vegla te Milloshevicit dhe politikave te tij gjenocidiale. Kane fillu me e distancu ngapak veten kur e kane pa se ne cfare muti kane sharru.