Transmetuar më 05-07-2021, 16:36

Është shuar në moshën 78 vjeçare, prezantuesja e famshme italiane Raffaella Carrà.

Lajmi për vdekjen e të ndjerës u bë i ditur pak çaste më parë në mediat italiane, raporton noa.al.

"Rafaela na la. Iku në një botë më të mirë, ku humaniteti i saj, buzëqeshja e saj dhe talenti i jashtëzakonshëm i saj do të shkëlqejnë përgjithmonë", tha Sergio Iapino teksa shpërndau njoftimin.

Ajo u bë personaliteti i parë televiziv që tregoi kërthizën e saj në kamera. Kjo u shoqërua me kritika të rënda nga kishat katolike dhe direkt nga Vatikani, dhe nga kishat e shumë vendeve katolike në vendet që panë shfaqjen e saj, Canzonissima.

Kush ishte Rafaella

Raffaella Maria Pelloni, e njohur më mirë si Raffaella Carrà, u lind më 18 Qershor 1943, në Bolonja). Ajo ishte një këngëtare italiane, balerinë, prezantuese televizive dhe aktore.

Ajo konsiderohet një figurë popullore në Evropë dhe në Amerikën Latine, si rezultat i prezantimeve dhe regjistrimeve të saj të shumta të njohura, dhe për shkak të shumë emisioneve televizive.

U lind në Bolonja ku dhe mori mësime vallëzimi që herët. Kur ishte 8 vjeçe, u largua për të studiuar në Akademinë Kombëtare të Kërcimit në Romë.

Filloi karrierën e saj të filmave në vitet 1950 duke luajtur karakterin e Graziella në Tormento del passato (1952), ku ajo duket se del me emrin e saj të vërtetë.

Carrà debutoi në kinema në moshën nëntë vjeçare, në Tormento del passato (në vitin 1952). Ajo bëri pesë filma të tjerë deri në vitin 1960 kur u diplomua nga shkolla kombëtare e filmit të Italisë.

Në të njëjtin vit u shfaq në Long Night në vitin 1943 dhe vazhdoi të shfaqej në shumë filma, përfshirë Fury of the Pagans (në vitin 1960), Atlas in the Land of the Cyclops (në vitin1961), Mole Men Against Son of Hercules (në vitin1961), Ulysses Against the Son of Hercules (në vitin 1962), Pontius Pilate (në vitin 1962) dhe Caesar the Conqueror (në vitin 1962).

Në vitin 1965, u transferua në Shtetet e Bashkuara duke nënshkruar me 20th Century Fox.

Si Rafaella Carrà, ajo luajti në Kinemarinë e Von Ryan’s (1965) me Frank Sinatra, Edward Mulhare dhe Trevor Howard. Në vitin 1966, luajti si e ftuar në një episod të serialit televiziv amerikan I Spy (Sophia, si personazhi i titullit). Duke ndjerë mall për vendlindjen, vendosi të kthehej në Itali ku luajti në disa filma italianë dhe francezë si Le Saint prend l’affût (1966), Our Man Flint parodia Il vostro super agente Flit (1966), Why Did I Ever Say Yes Twice? (1969) dhe Cran d’arrêt (1970), si dhe disa shfaqje televizive. Megjithatë, më pas karriera e saj aktive ka qenë e pakët me jo më shumë se pesë vepra kryesisht për televizion.

Kënga dhe Vallëzimi

Që nga viti 1961, Carra ka kënduar dhe ka kërcyer në shfaqjet e ndryshme të televizionit italian. Në veçanti, që nga fillimi i viteve 1970, ato kanë përmbajtur koreografi të përpunuara, duke përshëndetur tema të përpunuara dhe stilin e saj të pa penguar. Ajo u bë personaliteti i parë televiziv që tregoi kërthizën e saj në kamera. Kjo u shoqërua me kritika të rënda nga kishat katolike dhe direkt nga Vatikani, dhe nga kishat e shumë vendeve katolike në vendet që panë shfaqjen e saj, Canzonissima.

Carra pati një këngë hit "Tuca Tuca" (në vitin 1970), e shkruar për prezantimin televiziv të saj të këngës dhe vallëzimit nga bashkëpunëtori i saj dhe ish-i dashuri i saj, Gianni Boncompagni. Në mënyrë të ngjashme, në vitin 1971 Carra arriti një tjetër hit me "Chissà se va".

Hiti i saj më i madh ndërkombëtar ishte "Tanti Auguri" (Urimet më të mira), i cili është bërë një këngë popullore me audiencat homoseksuale. Kënga është e njohur edhe me titullin spanjoll "Para hacer bien el amor hay que venir al sur" (që i referohet Evropës Jugore, pasi hiti është regjistruar në Spanjë).