E rrallë/ Gjendet skeleti i një shpëtimtari të vrarë dy mijë vjet më parë
Transmetuar më 11-05-2021, 17:23

Arkeologët në Itali besojnë se ata kanë identifikuar trupin e një shpëtimtari të vrarë në shpërthimin e malit Vesuvius gati 2,000 vjet më parë.

Skeleti, fillimisht mendohej të ishte një ushtar i zakonshëm, ishte midis rreth 300 të gjetur në Herculaneum në vitet 1980.

Tani mendohet se ai mund të ketë qenë një oficer i lartë në misionin e shpëtimit të nisur nga historiani dhe komandanti detar Plini Plaku.

Herculaneum dhe qyteti afër Pompeit u përfshinë nga shpërthimi.

Ndërtesat dhe trupat ishin mbështjellë në një rrjedhë të lavës së shkrirë, baltës dhe gazit që ra në Herculaneum në AD79 me një shpejtësi prej të paktën 80 km / h.

Eshtrat e burrit u gjetën me fytyrë poshtë në rërë në vendin në veri të Pompeit rreth 40 vjet më parë. Skeleti nr 26, siç dihet, besohet se i përkiste një burri të moshës 40 dhe 45 vjeç dhe me shëndet të mirë, i cili u hodh në tokë nga forca e shpërthimit.

Një anije u gjet afër dhe tani mendohet se 300 skeletet e tjera të gjetura të grumbulluara në plazh ishin afër shpëtimit.

Francesco Sirano, drejtori i sitit arkeologjik në Herculaneum, tha se artikujt e zbuluar me skeletin nr. 26 sugjerojnë se ai mund të ketë luajtur një rol më të rëndësishëm nga sa mendohej fillimisht.

Gërmimet në vend pritet të rinisin në javët e ardhshme. /k.k/noa.al/

Burimi i lajmit: BBC