COVID-19/ Shifrat e 24 orëve të fundit: Bien rastet e reja
Transmetuar më 19-04-2021, 18:19

Pesë persona kanë humbur jetën nga Covid gjatë 24 orëve të fundit.

Vetëm 100 raste të reja, shifra më e ulët e muajve të fundit.

Raporti ditor nga Ministria e Shëndetësisë:

100 raste të reja dhe 5 humbje jete në 24 orët e fundit

Situata e COVID19 në 24 orët e fundit është si vijon: Janë kryer 1867 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë 100 qytetarë.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:

34 raste në Tiranë, 9 raste në Korçë, 6 raste në Kavajë, Gjirokastër, 4 raste në Fier, Lezhë, Vlorë, Librazhd, 3 raste në Elbasan, Has, Vorë, 2 raste në Shkodër, Kurbin, Berat, Sarandë, Gramsh, Skrapar, Poliçan, 1 rast në Kukës, Lushnje, Mirditë, Tropojë, Mallakastër, Roskovec.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 587 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 102,171 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në spitalet COVID në Tiranë dhe tre spitalet rajonale po trajtohen 173 pacientë, 14 në terapi intensive, nga të cilët 4 pacientë janë të intubuar.

Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor, 5 qytetarë e kanë humbur betejën me COVID19: 2 qytetarë nga Vlora, 1 qytetar nga Gramshi, 1 qytetar nga Elbasani, 1 qytetar nga Korça, të moshave 55 – 86 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllime familjarëve të të ndjerëve.

Statistika (19 Prill 2021)

Raste të reja ditore        100

Të shëruar në 24 orë     587

Të shtruar në spitale      173

Humbje jete në 24 orë    5

Testime ditore                1867

Testime totale           609,555

Raste pozitive             129,694

Raste të shëruara        102,171

Raste Aktive                 25,176

Humbje jete                   2,347

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë                   18311

Fier        2136

Durrës                  1018

Shkodër   895

Gjirokastër  856

Korçë   671

Vlorë     418

Dibër    318

Kukës     277

Elbasan   193

Berat      59

Lezhë       24

/a.m/NOA.al