Aktualisht 26 mijë raste aktive, a do të votojnë ata më 25 prill? Merret vendimi për të infektuarit
Transmetuar më 18-04-2021, 16:04

Debatit se a duhet të votojnë më 25 prill të infektuarit me Covid, i jepet fund një javë para zgjedhjeve.

Personat që do të jenë të izoluar si pasojë e Covid-19 nuk do të mund të ushtrojnë të drejtën e votës.

Ata nuk mund të dalin nga mjediset e shtëpisë për të shkuar në qendrat e votimit pasi riskojnë të përhapin virusin.

Zëvendësministrja e Shëndetësisë, Eugena Tomini, thotë se edhe pse të gjithë kanë të drejtën e votës në këtë moment do të prevalojë ligji për sëmundjet infektive.

“Në bazë të ligjit për zgjedhjet ne nuk e kemi mundësinë që kutia e votimit të shkojë tek banorët, por është e kundërta. Ligji nuk na e lejon rastin e parë që të shkojë kutia tek banori, por është banori ai që duhet të shkojë në qendrën e votimit. Për pacientët që mbartin covid-19, që janë karantinuar, apo që janë në spital, nëse shkelet ligji, shkelet ligji për sëmundjet infektive. Janë dy elemente ligjore që duhet të ruhen për të mos i prekur dhe mos i shkelur ato”, i tha ajo Tv Klan.

Por gjithçka do të mbetet në ndërgjegjen e qytetarëve pasi nuk do të ketë rregulla shtesë për të ndalur të infektuarit me Covid të hyjnë në qendrat e votimit.

Aktualisht në vend janë rreth 26 mijë të infektuar aktiv prej të cilëve 19 mijë janë në kryeqytet.

Statistika (17 Prill 2021)

Testime totale 605,208

Raste pozitive 129,456

Raste të shëruara 101,142

Raste Aktive 25,974

Humbje jete 2,340

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 18790

Fier 2207

Durrës 1110

Gjirokastër 945

Shkodër 908

Korçë 714

Vlorë 486

Dibër 320

Kukës 285

Elbasan 179

Lezhë 15

Berat 15

/a.m/NOA.al