Jetojnë prej vitesh të rrethuar nga minjtë, familja e tmerruar: Kundërmojnë erë mortje…
Transmetuar më 15-04-2021, 09:35

Një nënë nga Anglia ka pohuar se shtëpia ku jeton është pushtuar nga minjtë duke tmerruar fëmijët e saj të vegjël. Emma Valentine, 42 vjeç shprehet se problemet me minjtë kanë nisur para 8 vitesh, të cilët shkaktonin trazira nëpër cepa të ndryshme të shtëpisë.

Edhe pse shërbimi i kontrollit ka shkuar shpesh herë në shtëpi, Emma tregon se problemet me minjtë nuk zhduken kurrë dhe rrezikojnë që ata të futen në dhomat e gjumit dhe në ambientet ku hanë dhe rijnë. Nëna trego se aroma e keqe që vjen nga minjtë është shkatërruese për zorrët dhe e vë shumë në siklet kur ka mysafirë në shtëpinë e saj.

“Është tronditëse, djali i i vogël pesë vjeç tmerrohet gjatë natës kur dëgjon betejën dhe zhurmën që bëjnë minjtë në papafingon e shtëpisë. Shtëpia ime ka erë mortje në çast, kështu që unë duhet të dal gjatë ditës pasi era është e padurueshme. Jam e frikësuar se ata do pushtojnë dhe ambientet ku ne flemë apo hamë, më janë shkatërruar nervat”, është shprehur Emma.

Emma pretendon se minjtë hanë në shtëpinë e saj, kanë shpërndarë pleshta dhe kanë bërë fole.

“Minjtë janë brenda kornizave të dritareve, brenda shtëpisë. Ata kanë sjellë pleshtat në shtëpinë time, sinqerisht është një makth. Kjo më bën të ndihem e ndyrë që jetoj në këtë mënyrë”, është shprehur ajo.

Një zëdhënës i Këshillit të Qytetit tha: Ne kemi marrë pjesë në këtë pronë disa herë në vitet e fundit, duke përfshirë 2016, 2017 dhe 2020. Me shenjat e minjve që ishin të pranishëm në pronë, ne ndërmorëm veprimet e duhura, përfshirë instalimin e kurtheve dhe tabakave të karremave dhe në çdo rast, infektimi u çrrënjos.

Nëse zonja Valentine po përjeton probleme të mëtejshme, shërbimi ynë i kontrollit do të ishte i lumtur të vizitonte përsëri pronën dhe të shikonte kryerjen e një pune shtesë. /S.H /NOA.al