Transmetuar më 04-04-2021, 06:51

Një tortë e veçantë që nuk bën uau në pamje, por në shije, jua propozojmë sot si ëmbëlsirë pas dreke.

Për ta përgatitur atë, merrni vezët dhe nxirrni të verdhat veç. Tundni të bardhat e vezëve me sheqer dhe shtoni bajamet, sheqerin e vaniljes dhe miellin.

Në një tepsi të lyer me gjalpë piqni disa feta me këtë lëndë që përftuat pavarësisht madhësisë së tyre.

Nxirrini nga furra dhe lërini të ftohen.

Ndërkohë zieni në avull të verdhat e vezëve dhe sheqerin duke shtuar çokollatë të shkrirë më parë, si dhe vanilje.

Pasi të bëhet një masë e njëtrajtshme hiqeni nga zjarri që të ftohet. Më pas shtoni gjalpin e tundur më parë dhe këtë masë që përftohet do ta hidhni në copat e pjekura në furrë. Më pas hidhni edhe arrat e grira dhe, gati!

Përbërësit:

10 vezë

sheqer

2 lugë miell

ca bajame të bluara

1 sheqer vaniljeje

50 gr çokollatë

250 gr gjalpë

250 gr arra.

Bashkohu me kanalin e NOA WhatsApp për lajmet më të fundit direkt në celularin tënd