Thomas Strakosha frikëson Anglinë, flet për ëndrrën e madhe të Shqipërisë
Transmetuar më 27-03-2021, 09:37

Anglia mbërrin sot në Tiranë  për kualifikueset e Kupës së Botës.

Thomas Strakosha të dielën në mbrëmje beson te një rezultat pozitiv ndaj skuadrës së Gareth Southgate.

Ka ambicie që Shqipëria të arrijë Kupën e saj të parë të Botës.

Por ata e dinë se që ta realizojnë këtë do të thotë të marrësh pikë në shtëpi kundër vendeve të tilla si Anglia. Ekipi kombëtar i Shqipërisë është kualifikuar për vetëm një turne – Euro 2016 – por në një skuadër ku luajnë Marash Kumbulla, Armando Broja, Elseid Hysaj dhe portieri i Lazio-s Strakosha mund të thyejnë barrierën e fundit.

“Përballja me Anglinë është shumë emocionuese për ne dhe një moment shumë i madh për të gjithë, sepse mendoj se Anglia ka disa nga talentet më të mira në botë dhe mendoj se Premier League është liga më e mirë në botë”, – thotë Strakosha, nga kampi i ekipit kuqezi, në Barcelona. Shqipëria fitoi 1-0 në Andorra dhe po stërvitet në Barcelonë për t’u rikthyer sot. “Të luash kundër lojtarëve të Anglisë është gjithmonë emocionuese dhe të luash kundër tyre të lejon të dish se je në një nivel për të garuar me ta”, tha ai për "Guardian", citon "NOA.al"

Një vit me stadiume pa mbështetës dhe mbyllje kombëtare e ka kthyer futbollin në një sport tjetër për shumë njerëz.

Fitorja për Shqipërinë do të ishte historike për vendin dhe një dhuratë për njerëzit. “Mendoj se do të ishte e pabesueshme, veçanërisht tani me situatën Covid", thotë Strakosha. "Do të jetë me të vërtetë mirë për ta, pasi ka qenë vërtet e vështirë për."

Covid preku personalisht Strakoshën, duke e mbajtur atë larg nga skuadra e Lazios në nëntor.

Strakosha ka qenë afër kalimit në Britani. Chelsea, Liverpool dhe Everton e kanë kërkuar dhe para se të vendoste veten si zgjedhja e parë e Lazio në 2016-17 ai pothuajse u bashkua me Cardiff.

“Më pëlqen se si ata luajnë në Premier League. Ata luajnë kaq shpejt. Unë besoj se Premier League ka futbollin më të mirë: shpejtësinë e tij, reagimin që mund të shihni në lojë. Ka ndeshje që janë 3-0 deri në minutën e 88-të dhe përfundojnë 3-3”.

“Ata kanë momente të çmendura në Premier League, dhe tifozët janë kaq afër fushës, sa është e pabesueshme. Do të dëshironit të luanit dy ndeshje në ditë për shkak të ndjenjës së pabesueshme”. “Kur kam luajtur ndeshje miqësore kundër ekipeve angleze, atmosfera ishte e pabesueshme. Është ëndrra e të gjithëve për të luajtur në Premier League. ”

Strakosha po ndjek hapat e babait të tij portier, Fotos, ish-kapiten i Shqipërisë që luajti 73 ndeshje. Ai brez u mbajt peng nga komunizmi sepse lojtarët nuk mund të luanin jashtë deri në vitet 1990. Thomas lindi në 1995 në Greqi, ku babai i tij luante për Olympiakos.

Ai refuzoi vendin e lindjes për atë të origjinës, Shqipërinë.

“Unë kam qenë i dashuruar me futbollin që kur isha i ri për shkak të babait tim. U dashurova shumë herët me portierin; Më pëlqente të vishja doreza, të shihja babanë tim që kapte topin dhe mbronte portën. Për mua ishte dashuri me shikim të parë. Ajo që babai im dhe familja ime më thanë për jetën, jo vetëm për futbollin, është se punëtorët e zellshëm mund të kenë karriera të mëdha në cilindo industri që ata zgjedhin.”

Skuadra e Shqipërisë përmban lojtarë të lindur në të gjithë Evropën, përfshirë edhe lojtarë në Angli, Itali dhe Gjermani, ndërsa diaspora e vendit rritet.

"Çdo lojtar që vjen nga një vend tjetër, stili i tij është i ndryshëm," thotë Strakosha. “Nëse tregohemi mjaft të zgjuar, ne mund të vjedhim [ide] nga njëri-tjetri dhe të bëjmë kombinimin perfekt në ekip. Kemi shumë lojtarë të rinj, por edhe lojtarë të vjetër, kështu që kemi një përzierje perfekte”.

“E vetmja gjë që duhet të bëjmë tani është të jemi mjaft të pjekur dhe ta marrim atë ndeshje për ndeshje për të bërë realitet ëndrrën tonë për të shkuar në Botëror. Por mendoj se kemi talentin e duhur. Me stafin dhe trajnerin kemi një situatë të mirë duke mbledhur stile nga vende të ndryshme,  për të krijuar një stil të një skuadre në Shqipëri. ”